Všechno je špatně: generál o perspektivách USA v boji s KLDR

V případě ozbrojeného konfliktu s KLDR se američtí vojáci ocitnou ve velmi těžké pozici na Korejském poloostrově kvůli tomu, že Severokorejci je překonávají v počtu vojsk, varoval bývalý zástupce velení kontingentem USA v Koreji Jan-Marc Jouas.

Dopis penzionovaného generála pro několik členů kongresu USA z demokratické strany publikoval člen kongresu Ted Lieu. Podle názoru Jouase v případě neočekávaného začátku konfliktu americký kontingent, který čítá 28 500 vojáků, a i jihokorejská vojska budou v situaci, kdy protivník bude mít „obrovskou převahu v počtu“.

„Na rozdíl od všech konfliktů od korejské války, nebudeme mít možnost zvýšit síly do začátku bojových činností,“ varoval generál. Kromě toho přivážení posil, munice a dalšího materiálu bude v takovém případě trvat až několik měsíců a základny, kde se budou koncentrovat před odesláním na frontovou linii, se mohou ocitnout pod útokem za pomoci obyčejných či chemických zbraní.

Jouas také zmínil, že pro zničení severokorejských raket a dělostřelectva, které ohrožují 25milionový Soul, bude potřeba značné množství času dokonce i v ideálních podmínkách. Variantu, kdy se Američanům podaří prvním útokem zničit jaderný potenciál KLDR, ohodnotil jako „krajně nepravděpodobnou“.


Není zde článek celý?