Vždyť je prezident starý a nemocný, nechte ho být. Tak to přesně nejde

Opět se to stalo. Vždy, když Miloš Zeman provede něco ostudného a na tuto ostudu novináři upozorní, objeví se množství komentářů o tom, že je pan prezident starší člověk a navíc je asi trochu nemocný a komentovat kroky nemocného člověka je neslušné.

Tak to přesně nejde. Že je prezident z formy, bylo naposledy vidět v úterý na tiskovce, kde pověřil Babiše jednáním o sestavení vlády. Zda byl jeho stav způsoben únavou, chorobou, léky, alkoholem nebo jednoduše věkem, není až tak důležité. Zásadní je, jaký má jeho stav vliv na jeho rozhodování a na chod státu.

Miloš Zeman v úterý postupoval naprosto jinak, než kdy postupoval on sám, Václav Klaus a Václav Havel. Byl to právě Zeman, kdo lpěl naprosto neoblomně na tom, že mu budoucí premiér musí přinést 101 podpis. Zeman včera řekl, že Babiše nebude nijak omezovat a navíc řekl, že mu dá i druhý pokus.

To je důležité. Proč Zeman najednou postupuje jinak? Argumenty, které představil jsou… Velmi slabé. Že Babišovi věnuje pokus o sestavení vlády, protože je prý úspěšný podnikatel nebo že vyhrál výrazně volby (získal hlas 1,5 milionu voličů, v ČR je celkem více než 8 milionů voličů), to je až příliš slabé.

Není důvod Miloše Zemana nesledovat. Čím více jsou jeho vystoupení ostudná a jeho rozhodnutí překvapivá, tím spíše je třeba na to upozorňovat. Miloš Zeman si to zřejmě neuvědomuje a jeho okolí mu to nechce říci, ale už by neměl znovu kandidovat. V zájmu České republiky a svého zdraví.

Není zde článek celý?