WSJ: USA vypracovaly plán na rozmístění 20 tisíc mírotvorců na Donbase

USA přemýšlí o navržení plánu na umístění 20 tisíc mírotvorců na východě Ukrajiny, uvádějí noviny Wall Street Journal s odkazem na diplomatické zdroje ve Washingtonu a EU.

Ruský prezident Vladimir Putin dříve oznámil, že podporuje myšlenku odeslání vojenského kontingentu OSN na Ukrajinu, ale musí jít pouze o funkci zajištění bezpečnosti pracovníků OBSE, přitom se mírové síly musí nacházet výlučně na hranici. Tiskový mluvčí hlavy státu Dmitrij Peskov zároveň označil postoj Moskvy za pružného mírotvorce.

Zvláštní představitel US pro Ukrajinu Kurt Volker, který dříve považoval za zajímavé rozmístění mírových sil, oznámil, že s asistentem ruského prezidenta Vladislavem Surkovem projednával možnosti „rozvoje“ iniciativy, aby byla zajištěna kontrola hranice a monitoring těžkých zbraní, píší noviny.

Návrh Washingtonu má prověřit vážnost snah Moskvy, dodává list. Navíc si západní diplomaté myslí, že kontingent USA nesmí fungovat pod vedením OSN, ale pracovat bude pod záštitou OBSE, jejichž pozorovatelé jsou již na Ukrajině.


Není zde článek celý?