Zdecimovaná a skomírající ČSSD neví, na čí stranu se přiklonit

Fatální neúspěch v parlamentních volbách dokázal sociální demokracii dohnat do situace, v níž je nečitelná nejen pro občany, ale také politiky ostatních stran. Po nepochopitelném schovávání se při povolebních vyjednáváních nyní ČSSD ani neví, jak se postavit k výběru nového prezidenta.

Jak uvedl Milan Chovanec, statutární předseda strany, socialisté nebudou podporovat konkrétního kandidáta na prezidenta. Jako by tak převzal rétoriku lidovců, kteří v předešlých čtyřech letech ve vládě ukázali, že jsou přeborníci v rezolutním zastávání „nenázoru“. Zatímco se však zástupci KDU-ČSL nyní ukázali jako rázní politici, které už nebaví, když si s nimi předseda hnutí ANO dělá, co se mu zlíbí, sociální demokraté mlčí.

Nejsou součástí kulatých stolů, které pořádají Piráti, nechtějí být ani v Demokratickém klubu, který vytvořili ODS, TOP 09, lidovci a STAN. Sociální demokraté zkrátka nejsou. Vidět ani slyšet.

V momentě, kdy by měli udělat maximum proto, aby svým voličům ukázali, že nepatří „do starého železa“, a hlavně že se poperou o demokratickou budoucnost České republiky, mlčí. Zdá se, že nemít odpovědnost za žádná rozhodnutí je současnou cestou ČSSD k úspěchu nebo alespoň brzdou možného dalšího neúspěchu.

V únoru se na sjezdu strany sice v sociální demokracii, možná radikálně, změní mnoho věcí, ale to je pozdě. V tu dobu totiž bude „po všem“ a další čtyři roky mohou sloužit k destrukci nejen ČSSD, ale především demokratických postupů v naší zemi.

Není zde článek celý?