Zeman řekl Putinovi, že „je potřeba skoncovat se sankcemi“

Český prezident Miloš Zeman vyzval Rusko a země Západu, aby se zřekly vzájemných sankcí.

„Navzdory sankcím se ekonomická spolupráce rozvíjí (mezi Českem a RF). To však neznačí, že jsem se smířil se sankcemi. Dobře víte, že jsem dlouhodobě jejich protivníkem. A to se netýká jenom sankcí schválených EU vůči Rusku, ale také sankcí RF vůči EU. V jednu krásnou chvíli je potřeba s tímto skončit (se vzájemnými sankcemi),“ řekl novinářům Miloš Zeman po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Zeman uvedl, že vzájemné vzdání se sankcí je výhodné pro obě strany. „Vždyť pokud to neuděláte, tak budete připraveni o naše skvělé sýry,“ zavtipkoval Zeman. „A pivo si seženeme a otevřeme“, zavtipkoval na oplátku Putin.

Zeman také uvedl, že vystupuje proti pokusům některých politiků o přepisování historie. „Zdá se mi, že je to jednoduše ubohé,“ řekl český prezident. Připomněl výroky bývalého ukrajinského premiéra Jaceňuka o tom, že Sovětský svaz napadl Německo a po cestě okupoval území Ukrajiny. „Ti, kteří si nepamatují svou minulost, jsou odsouzeni k tomu, aby si ji zopakovali,“ řekl Zeman.


Není zde článek celý?