Zeman si svojí drzostí koleduje o ústavní žalobu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v televizi Barrandov prohlásil, že by mu nevadilo, kdyby menšinová vláda Andreje Babiše nezískala ve Sněmovně důvěru. Nechal by ji prý vládnout i bez důvěry.

Se svojí příslovečnou samolibostí se na otázku po dalším postupu, kdyby vláda důvěru parlamentu nezískala, pustil do řečnické protiotázky, která se už stala bohužel slavnou:

„V čem se liší vláda bez důvěry od kabinetu s důvěrou Poslanecké sněmovny, když obě mohou vládnout maximálně čtyři roky? A o mně je známo, že používám Ústavu České republiky tvůrčím způsobem,“ řekl.

Paradoxem této doby je, že takové úvahy nyní připadají nevhodné i samotnému Babišovi, který tento verbální dárek příchylného prezidenta zdvořile odmítl s tím, že jeho cílem je důvěru pro svůj kabinet získat. Takže ústavu nyní brání proti prezidentovi republiky autor „snu“ o jejím kompletním předělání.

Miloš Zeman zachází už tak daleko, že si koleduje o obnovu myšlenky na ústavní žalobu. Když prezident republiky prosazuje neústavní vládu, neboli faktický mocenský puč, tak se úvaha o ústavní žalobě vysloveně nabízí.

Miloš Zeman podrobil při svém prezidentském období českou ústavu značné zatěžkávací zkoušce.  Pomalu ale jistě přitom konečně začíná narážet na odpor. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský prohlásil, že v případě, že by zemi vládla vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny, pak by museli zasáhnout ústavní soudci. To je velmi dobrý signál o tom, že si Zeman nemůže dovolit všechno, co ho napadne.

Zeman je neskutečně skandální a tragická postava české novodobé historie. Jeho vystupování, a to včetně neuvěřitelného vizuálního dojmu, působí jako předzvěst nějaké apokalypsy. Jako projev docela děsivé destrukce hodnot, pravidel a základních norem. Přitom si nedělejme iluze. Pakliže vydrží fyzicky, tak ho lid opět může zvolit prezidentem. Ruská peněženka je určitě připravena nám koupit ještě jeden lístek do tohoto divadla. I nejlepší protikandidáti mají tu smůlu, že žádné podobné finanční zázemí mít nebudou.

Není zde článek celý?