Země, v níž je dovoleno všechno. Estébáci, rasisté i komunisti

Prezident Miloš Zeman pověřil předsedu ANO Andreje Babiše jednáním o sestavení vlády | FOTO: ČTK

Poslanec SPD Tomia Okamury by posílal židy či gaye do plynu. Lidé vyhrožují prvňáčkům na základní škole kvůli jejich původu. Parta nevychovaných primitivů napadne Afričana v tramvaji, nikdo mu nepomůže a pomalu můžeme čekat, že se tomu bude tleskat. Lůza a špína vylézá z děr a dovoluje si víc, než tomu bylo kdykoli dřív. A viníků tady máme hned několik.

Rasismu se musí říci jasné ne. Jenže jak něco takového říkat v zemi, kde prezident od rána do večera lže, pije a mluví sprostě? Volba Miloše Zemana prezidentem republiky byla prvním krokem k legitimizaci spousty věcí, které do té doby nikdy nebyly možné.

Hranice se posunuly, sprostota se stala normou a ignorace důležitých hodnot, zejména pravdy, je všudypřítomná. Dnes může totiž mít každý pravdu svoji a nesmí se jí říkat lež. V nejhorším fake news nebo dezinformace.

Pak tady máme trestně stíhaného estébáka, který se stane premiérem. Spojí se přitom s extremisty nejhrubšího zrna – s Okamurou a komunisty. Jenže co se stane? Nic. Další lži, krádeže, manipulace médii, nic nevadí.

Jak můžeme chtít, aby se lidé chovali slušně, když dva nejvyšší představitelé naší země jsou dokonalou esencí neslušnosti? Nemůžeme. Nic už neplatí.

Morálka české společnosti je na bodu mrazu. Pokud se nepodaří alespoň vyměnit člověka na Pražském hradě, můžeme si být jisti, že půjde ještě níž. Nejdřív nevadí sprostota, následuje lež, rasismus a nakonec se možná bude moci zavírat do vězení a s nikým to ani nehne.

Lůza se raduje, demokraté mlčí. A přichází doba, ve které – ano, bude hůř.

Není zde článek celý?