Zhruba sto volebních komisí udělalo podle analýzy zásadní chyby při sčítání hlasů

Česká republika má mnohem větší problém se sčítáním voličských hlasů, přinejmenším v letošních parlamentních volbách, než se myslelo. Ukazuje to analýza Pirátů, o které informoval server Seznam Zprávy.

Ačkoli jsou okrskové volební komise placené, už dříve se vynořil problém, kdy musely být hlasy přepočítávány, konkrétně ve Středočeském kraji. Vzniklo tam totiž podezření na špatné sečtení preferenčních hlasů pro kandidáty na volebním lístku ODS. Zejména se zdálo, že řada okrskových volebních komisí vůbec lístky neotáčela. Na druhé straně lístků byl přitom místopředseda ODS Martin Kupka.

Nakonec bylo díky soudně nařízenému přepočítávání skutečně potvrzeno, že ohlášené součty preferenčních hlasů neodpovídají realitě a Martin Kupka tak na poslední chvíli vystřídal svého stranického kolegu Petra Bendla, který už se chystal do Poslanecké sněmovny.

Podle dokumentu Pirátů, který získal právě server Seznam Zprávy, došlo k chybám nejen ve středních Čechách, ale i v řadě dalších koutů po celé České republice. Odhaleny byly podle této analýzy zhruba ve sto volebních okrscích.

Piráti podle serveru zjistili tři časté typy pochybení. Kromě neotáčení volebních lístků se jednalo rovněž o špatné připočítávání hlasů prvním čtyřem politikům na dané kandidátce a také, byť to zní neuvěřitelně, o nesčítání přednostních hlasů.

Některé chyby objevené Piráty nalezl i Nejvyšší správní soud. Ten však nakonec stížnost Pirátů neřešil. Případná náprava těchto chyb by nevedla (téměř jistě) k dalším výměnám poslanců.

Není zde článek celý?