Zprávu OSN o chemických útocích mohli napsat před vyšetřováním, oznámilo MZV Sýrie

Zpráva expertů OPEC – OSN o použití chemických zbraní v Sýrii mohla být napsána ještě před vyšetřováním, domnívá se náměstek syrského ministra zahraničí Faisal Mekdad.

Oznámil, že Společný mechanismus vyšetřování (SMV) nehledě na podporu ze strany Rady bezpečnosti OSN a plnohodnotnou spolupráci ze strany Sýrie jednal neprofesionálně. Podle Mekdada byla zpráva založena na informacích, které „poskytly strany podezřelé z těsných vztahů s teroristickými skupinami“.

Dodal, že „to protiřečí mezinárodní praxi provedení právních vyšetřování takových incidentů a vede to ke zpolitizování výsledků zpráv“.

„Pozorovali jsme lživé závěry a zpolitizované obvinění těch stran, které zadaly směr pro práci SMV. Chci se jich zeptat, jestli byla zpráva napsána předem? Jestli byla napsána předem, nemusíme ji projednávat, protože můžeme napsat cokoliv,“ oznámil náměstek syrského ministra zahraničí.

Přitom podle něj Damašek „vždy spolupracoval a poskytoval SMV veškeré potřebné informace“. „Ale oni odmítli naši spolupráci, nikdy nepřijeli na leteckou základnu Šajrát, aby prostudovali vzorky. Pouze jednou provedli oficiální návštěvu a diskutovali se svými svědky, kteří nebyli nijak spjati s incidentem,“ řekl Mekdad.


Není zde článek celý?