Zvykejme si: Президент Чехии намерен заявить в Москве о бессмысленности санкций

Ruská agentura RIA Novosti věnovala v několika příspěvcích pozornost návštěvě Miloše Zemana v Rusku. Připomíná 17. 11., že Zeman navštíví Rusko ve dnech 20. až 24. listopadu a bude jednat s prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem o „nesmyslnosti sankcí“, a to jak západních, tak odvetných ruských. RIA uvádí, že tak to Zeman řekl ve čtvrtek na TV Barrandov.

Zeman znovu vyzval k tomu, aby se připojení Krymu k Rusku přijalo jako „fait accompli“, tedy hotový fakt. V Soči se hlava ČR 21. listopadu setká s Putinem a další den dojde v Moskvě k setkání Zemana a Medveděva na fóru s účastí ruských a českých podnikatelů. Zeman také 23. listopadu navštíví Jekatěrinburg, kde se bude konat další rusko-české obchodní fórum.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák řekl RIA Novosti, že cesty se Zemanem se účastní zástupci více než 130 předních firem a podniků. „Hanák zdůraznil, že tak velká a reprezentativní delegace, která by doprovázela vedoucí představitele země do zahraničí, tu za téměř čtvrt století existence samostatné České republiky dosud nebyla.

A ještě Zeman: „Sankce samozřejmě brání obchodu. Opakovaně jsem řekl, že jsou nesmyslné. A to i ty, které byly vyhlášeny Evropskou unii, tak i reakce ze strany Ruska. Budu o tom mluvit při setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a premiérem Dmitrijem Medveděvem. Mám opět v úmyslu prohlásit, že jsem proti sankcím.“

Český prezident podle RIA Novosti také řekl, že Andrej Babiš, kterého Zeman pověřil vytvořením nové vlády po parlamentních volbách, také vyjádřil nesouhlas s protiruskými sankcemi s tím, že jsou k ničemu.

„Já bych si přál, aby byl premiér Babiš v této otázce aktivní a pole pro podobné aktivity se otvírá i v činnosti takzvané Evropské rady, která sdružuje premiéry všech členských států EU.“

Vysvětlovat Zemanovi, k čemu jsou protiruské sankce, je zbytečné. Samozřejmě že si nikdo nepředstavuje, že jejich následkem by snad bylo, že by Moskva Krym vrátila Ukrajině. Kvůli Krymu ani nikdo nepůjde do války. Je to spíš preventivní opatření, aby Kreml chápal, že si nemůže ukrajovat z cizího území, jak se mu zlíbí. Putinovi a dalším by se pochopitelně líbilo, kdyby si mohli občas něco obsadit, pochlubit se před národem, jak Rus veliká a pak pár let počkat, než to všichni uznají jako „hotovou záležitost“. takových „hotových záležitostí“ bychom se pak mohli dočkat třeba i v Pobaltí, kde se dá také operovat s ruskou menšinou. Máme tady navíc ruskou podporu separatistů na východě Ukrajiny.

Rusko je expanzivní a když mu Západ nebude čelit, nenechá se zastavit žádnými mírovými výzvami. Ale když už se Zeman s takovou slávou setká s tolika ruskými činiteli, mohl by se jich třeba zeptat, jak je to s lidskými právy a krymskými Tatary. Mohl by si také prohlédnout proslulou trollfabriku, kde se vyrábí hybridní propaganda infikující Západ. Možná by mohl přispět i nějakou dobrou radou a ocenit jejich práci.

Není zde článek celý?