Byla objevena nečekaná "výhoda" žen oproti mužům

Vědci z univerzity Waterloo (Kanada) zjistili, že ženské tělo je schopné zpracovávat kyslík rychleji než tělo mužské.

Taková výhoda dovoluje snížit zátěž na buňky lidského těla a je důležitým ukazatelem přizpůsobenosti aerobním zátěžím, uvádí Eurekalert s odkazem na článek ve vědeckém časopisu Physiology, Nutrition and Metabolism.

Jak ukazují výsledky vstřebání kyslíku a jeho extrakce ve svalech mužů a žen, ženské výsledky byly o 30% lepší než výsledky představitelů silného pohlaví, co se týče ukazatelů zpracování kyslíku tělem. Tento experiment se prováděl během tréninku na běžecké dráze. Mezi dobrovolníky byli ženy a muži stejného věku a podobné váhové kategorie.

„Zjistili jsme, že ženské svaly rychleji vytahují kyslík z krve, co z vědeckého hlediska ukazuje na výborný aerobní systém,“ říká profesor Richard Hughson.

Zdůraznil, že při rychlejším zpracování kyslíku ženy s menší pravděpodobností shromažďují molekuly spojené s únavou svalů, vnímáním úsilí a špatnými atletickými vlastnostmi.

„Zatím sice nevíme, proč je u žen vidět rychlejší vstřebávání kyslíku (tohle odborníci plánují zjistit v průběhu další práce), naše zkoumání je zcela překvapivé. Poslední závěry přece zpochybňují velmi rozšířený názor, jehož smysl spočívá v tom, že mužská těla jsou od přírody atletičtější než ženská. Získané údaje pomohou změnit přístupy k hodnocení potenciálu a sportovní přípravy v budoucnu,“ domnívá se vedoucí autor výzkumu Thomas Beltrame.


Není zde článek celý?