Čistý obchod. Zeman se lísá k Babišovi, protože chce jeho voliče a média

Miloš Zeman s Andrejem Babišem na Čapím hnízdě. | FOTO: ČTK

Spolupráce Andreje Babiše a Miloše Zemana trvá už mnoho let. Už v době, kdy byl Zeman premiérem, byli v úzkém kontaktu. Nyní jejich přátelství zintenzivnilo. Proč, je jasné. Opět jde o obchod. Zeman Babišovi dá, co chce. Například ho jmenuje premiérem v rozporu se všemi zažitými pravidly. Babiš mu nakloní své média a především své voliče. To, co Zeman nejvíce chce, je, být znovu zvolen prezidentem.

Miloš Zeman se k Babišovi lísá dlouhodobě, podržel ho v kauze Čapí hnízdo, odmítal ho odvolat při vládní krizi, nyní je absolutně v jeho službách. Dokonce chce jít Babiše podpořit při hlasování sněmovny o důvěře vládě. Zeman tak narozdíl od ostatních kandidátů několik dní před prezidentskými volbami dostane prostor ve všech sdělovacích prostředcích. Nekampaň vyvrcholí jeho vystoupením ve sněmovně na začátku ledna. Potřebuje jasně dát najevo všem 1,5 milionu voličů Andreje Babiše, že je jedním z nich a že ho mají volit.

Kromě toho, že k sobě mají lidsky blízko a pojí je také společný kladný vztah k Rusku, jde o čistý kalkul. V Babišově zájmu totiž je, aby na hradě seděl Zeman dalších pět let. Kdokoliv jiný z kandidátů by mu dělal problémy, tedy, choval by se jako normální nezávislý prezident a ne jako jeho podřízený. Zeman potřebuje Babiše a Babiš potřebuje Zemana. Je to krásný vztah.

Není zde článek celý?