Přehled zpráv – RusVesna – 29.12.2017

sbu_76Pátek, 29.12.2017 – ráno a přes poledne:

1; Fantasmagorická situace: „Teroristu“, vyloučeného Kyjevem z výměny zajatců prostě pustí domů. Občan Estonska Vladimir Poljakov, kterého 27. prosince na poslední chvíli vyškrtli ze seznamu pro výměnu zajatců, letí domů do Tallinnu.

2; „Autolékárny“ v Doněcké republice: Automobily s léky začaly vyjíždět k frontové linii. Informovala o tom tisková služba ministerstva zdravotnictví Republiky.

3; Pancir S-1 opakovaně sestřeloval rakety teroristů v Sýrii. Protiletecký raketový dělostřelecký komplex Pancir S-1 jen v roce 2017 odrazil deset raketových útoků ze strany mezinárodních teroristů.

4; USA a Izrael podepsaly tajnou dohodu o zadržování Íránu. Izrael a USA během tajného setkání v Bílém domě vypracovaly společný strategický program na zadržování Íránu.

5; Rostovská taxikářka vrátila cestujícím čtyři miliony rublů, které zapomněli v autě. Černý igelitový balíček s penězi nechal v autě manželský pár, který pospíchal na nádraží.

6; Zatímco byl v zajetí, zemřelo mu dítě a otec, utekla žena a onemocněla matka. Na Ukrajině se šíří tragické příběhy osudů propuštěných zajatců. Nechybí ani pasáže o léčení ran údajně utrpěných bitím, špatným zacházením a příšernými podmínkami věznění.

7; Jak syrská kampaň pomohla Rusku vytvořit novou armádu. Končící rok se pro ruské ozbrojené síly stal jedním z nejdůležitějších či dokonce přelomových let.

8; „Bílá smrt“: Nejsofistikovanější postupy zimního maskování rozvědčíků a tankistů. Přízrační vojáci v bílých maskáčích se rychle a nehlučně přesouvají a zaujímají pozice na okraji zimního lesa.

9; „Yankee go home!“ Pochopí Saakašvili tento náznak? Saakašvili je po právu považován za chronicky neúspěšného politika.

10; Kam prodali ruský tradiční Nový rok? Rusové mají pocit, že se někam vytrácí jejich tradiční novoroční atmosféra. Je možné, že vina leží na agresivních reklamách s americkým Santa Clausem. Mění se i tradiční novoroční jídelníček. Je více „chleba a her“, méně duchovního obsahu.

11; Jihoosetský scénář pro Donbas. Nárůst odstředivých tendencí v EU napomáhá ztrátě zájmu Evropanů o dění na Ukrajině. Američané využívají Ukrajinu jen k propagandistickým cílům a k řešení svých vnitropolitických problémů.

12; Ruské letectvo a „Tygři“ likvidují Al-Káidu v provinciích Idlíb a Hamá. Byla osvobozena další města. Ruské letectvo zvýšilo intenzitu leteckých úderů pro podporu útoků syrských pozemních vojsk v provinciích Hamá a na jihu provincie Idlíb.

13; Jediná šance ruské elity. Zamyšlení Andreje Fursova. Co čeká ruské oligarchy? Doširoka rozevřené nůžky mezi bohatými a chudými ve světě se stávají stále vážnějším problémem. Čím a jak se bude měřit sociální status v nepříliš vzdálené budoucnosti? Jak se liší vztah k k vyšším třídám v Rusku a jiných zemích? Jaké jsou příznaky toho, že stojíme na prahu globálních změn?

14; Státní department USA vyzval Rusko, aby dodržovalo Smlouvu o otevřeném nebi. Připomeňme, že Rusko jako zrcadlovou odpověď uzavřela pro USA některá svá letiště. USA se hájí tím, že jejich kroky byly jen odstraněním výhod poskytnutých jen na základě dobré vůle.

15; Rusko rozštěpilo NATO na kusy, píší americká média. Mezi členy NATO už neexistuje někdejší jednota. Aliance je rozpolcena kvůli vztahům s Ruskem. Část členů v čele s Německem chce zlepšovat vztahy s Ruskem, druhá část se chce přidržovat tvrdé linie.

16; Kyjev odhadl ztráty v důsledku rozporů s Ruskem na jednu miliardu dolarů. Obchodní zástupce Ukrajiny si myslí, že růst obchodního obratu s Ruskou federací dokazuje umělost ruských omezení.

17; USA trénuje ozbrojence Islámského státu pro boj s Asadem, říká náčelník Generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov. Podle jeho slov Američané soustředili 400 ozbrojenců z města Eš-Šaddád, které se nachází pod kontrolou Kurdů. Ve skutečnosti jsou to bojovníci Islámského státu, po výcviku se přebarvují a dostávají nový název – například „Nová syrská armáda“. USA neustále odmítají obvinění ze strany Ruska z podpory Islámského státu, píše novinář Newsweek Tom O´Connor, ale v prosinci britští experti vypracovali zprávu, podle které USA nezákonně dodaly obrovské množství zbraní syrským povstalcům,které se po jejich porážce dostaly do rukou Islámského státu.

18; Angolská družice navázala spojení, informuje o tom její výrobce společnost RKK Eněrgija.

19; Porošenko prozradil hlavní úspěch Ukrajiny v roce 2017. Má jím být dosažení bezvízového styku s Evropskou unií a podpora Západu v boji za nezávislost.

20; Zlikvidují transgendeři ženský sport? „Bývalé“ muže očekávají v Pchjončangu s otevřenou náručí. Rusové mezi nimi nejsou. Podmínkou pro jejich účast v ženských disciplinách je roční průměr testosteronu pod 10 nmol/l. Jenže 90% sportovkyň má tuto hodnotu pod 3 nmol/l.

21; Ruská centrální banka zrušila licenci bance „Severnyj kredit“ a ustavila dočasnou správu.

22; Británie vyhrožuje facebooku sankcemi za nedostatečnou součinnost v otázce „ruského vměšování“. Šéf parlamentního výboru pro kulturní záležitosti a média Damian Collins označil reakci sociálních sítí na žádost o informace za neadekvátní.

23; Autobus v Moskvě vjel na zastávku. Původně se mluvilo o obětech na životech, ale tuto informaci ministerstvo pro mimořádné události popřelo. K nehodě došlo v důsledku snahy řidiče vyhnout se srážce s jiným vozidlem. Jsou tři nepříliš vážná zranění, mezi zraněnými není žádné dítě.

24; Za dobu svého prezidentství se Putin změnil z politika v legendu, píše německý Der Spiegel. Vladimir Putin už dávno přerostl funkci prezidenta a má blízko ke statusu legendární figury stojící nad politikou.

25; Ruský ministr financí Anton Siluanov doporučuje ukládat peníze v rublech, protože kurs bude stabilní.

26; Zajatce vrácené zpět na Ukrajinu, budou tajné služby prověřovat na styky s Ruskem, oznamuje šéf SBU. Existuje pojem jako protirozvědný výslech a my jej zcela určitě provedeme, slibuje Vasilij Gricak.

27; „Chtěli jsme svrhnout japonského imperátora, ale žadonil ještě o dva roky“, žertoval Lavrov o „vměšování Ruska“. Ruský ministr zahraničí v žertu prohlásil, že v končícím roce 2017 bylo spousta práce s ovlivňováním vnitřních věcí zahraničních států.

28; Putin zvýšil minimální mzdu na úroveň existenčního minima. Podle dokumentu bude od 1. ledna 2018 minimální mzda stanovena ve výši 9489 rublů na měsíc, což je 85% existenčního minima. V roce 2019 už to bude 100%.

29; Ministerstvo státní bezpečnosti Doněcké republiky zadrželo skupinu osob, které se pravděpodobně podílely na „telefonickém terorismu“ v Rusku. V případě, že se informace o využití techniky v zájmu tajných služeb Ukrajiny potvrdí, dostanou až dvacet let odnětí svobody.

30; V Kyjevě nemohlo letadlo dvě hodiny odstartovat kvůli jednomu kocourovi navíc. Povoleno je převážet šest zvířat na osobu. Tenhle byl sedmý. Ostatní cestující mezi sebou vedli spory, zdali udělat výjimku nebo majitele zvířat vysadit, aby mohlo letadlo odstartovat.

31; Podmoskevští rytíři: Byl zveřejněn článek komplikovaných speciálních operacích bojovníků legendární jednotky. Za čtyřicetiletou historii se bojovníci speciální jednotky „Viťaz“ účastnili těch nejkomplikovanějších protiteroristických operací.

32; V Kremlu zveřejnili největší zklamání roku. Je jím stav vztahů mezi Ruskou federací a Spojenými státy, prohlásil tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov. Postoj, který zaujímá Washington vůči naší zemi, nemůže nevyvolat zklamání. Na druhém místě zmínil komplikace v realizaci Minských dohod v Donbasu.

33; Velitel batalionu je ožralý, batalion pálí z minometů na Jelenovku. V končícím roce zahynulo 31 civilních obyvatel Doněcké republiky, mezi nimi byly dvě děti. Zraněno bylo 236 lidí, z toho 14 dětí.

34; Objevily se nové záběry nově vyasfaltovaného úseku Krymského mostu. Ve dnech před novoročními svátky navštívil hlavní stavbu Ruska ministr dopravy Maxim Sokolov.

35; Totální cynismus. Ukrajinským vojákům přivezli do zóny ATO Betlémský oheň míru. Pomahači karatelů, kteří se nazývají dobrovolníky, se chvástají předáním ohně z místa narození Ježíše Krista na frontu.

36; My nezradíme Doněck a Lugansk, říká nejvyšší představitel Jižní Osetie o perspektivě vstupu do Ruské federace. Referendum o vstupu do Ruské federace by byla zrada vůči Doněcké a Luganské republice, myslí si v Cchinvali. Prezident Anatolij Bibilov zdůraznil, že je nadále přesvědčeným stoupencem vstupu Jižní Osetie do Ruské federace. Jižní Osetie musí být součástí Ruska. Je to naše historická vlast. Jižní Osetie je však jedinou zemí, která uznala nezávislost Doněcké a Luganské republiky.

37; USA dodají sousedům Ruska rakety středního doletu. Rakety AIM-120 byly použity v Iráku proti Mig-23 a MiG-25 a také během operace NATO v Jugoslávii proti MiG-29.

38; Lukašenko charakterizoval západní Ukrajince. Dobře jsem poznal takzvané „Zapadence“. Jsou to pracovití a řádní lidé, s nimiž je prostě jen nutné umět jednat. Jsme sousedé, příbuzní a bratři. Máme o Ukrajinu starosti. Musíme se maximálně snažit o vyřešení jejích problémů, dodal běloruský prezident.

Pátek, 29.12.2017 – odpoledne a večer:

1; Ukrajinským školám bylo zakázán přístup na ruské internetové stránky. Zákaz přístupu k ruským doménám má odvrátit „poškození zájmů Ukrajiny v oblasti informační bezpečnosti“.

2; Svět v okamžiku zlomu: Byl zveřejněn analytický text hodnotící výsledky roku 2017 v mezinárodní politice. Na konci roku byla učiněna tečka za Velkou válkou v Sýrii, která předznamenala začátek nové etapy. Ta ovšem nebude o nic jednodušší.

3; Putin ratifikoval dohodu o rozšíření základny ruského vojenského námořnictva v Sýrii. Náklady na rozšíření základny budou činit 3,2 miliardy rublů ročně.

4; Žirinovskij se stal prvním zaregistrovaným prezidentským kandidátem. Volby prezidenta se budou v Rusku konat 18. března 2018. Předvolební kampaň oficiálně odstartovala 18. prosince.

5; Je to ostuda pro ukrajinský národ, říká Zacharova o situaci kolem Saakašviliho. Zacharova prohlásila, že situace kolem bývalého prezidenta Gruzie a exgubernátora Oděské oblasti Michaila Saakašviliho je pro Ukrajinu ostudou.

6; Poradce ministra odpovídal v přímém přenosu na otázky moderátora, když se za ním na několik vteřin objevila postava nahého muže procházejícího se po hotelovém pokoji. Mladá moderátorka byla šokována a slíbila, že tuto část napříště vystřihne.

7; I po provedené výměně zajatců Ukrajina zadržuje ještě 300 stoupenců Doněcké republiky. Ve středu se na Ukrajině konala nejrozsáhlejší výměna zajatců od začátku konfliktu v Donbasu, která byla navíc první po patnácti měsících.

8; Aksjonov shrnul výsledky vývoje Krymu za rok 2017. Nejvyšší představitel Krymu prohlásil, že hlavní úkoly, které stály před republikou v tomto roce, byly splněny.

9; Ruská média byla v Litvě nejpopulárnější mezi zahraničními médii.

10; Mezi propuštěnými vojáky ukrajinské armády bylo 14 dezertérů, kteří proto nedostanou mzdu, řekl Porošenkův poradce. Původně se plánovalo, že tito vojáci budou do Kyjeva dopraveni zvlášť, ale nepodařilo se to realizovat kvůli nepřízni počasí.

11; Luganská republika zve své občany a obyvatele Kyjevem okupovaných území na novoroční oslavy. Informovali o tom v administrativě Luganské republiky.

12; Putin podepsal zákon o daňové amnestii. Zákon počítá se snížením daňové základny pro zemědělskou daň o výši katastrální ceny šesti arů.

13; Ceny ropy vzrostly za rok 25017 o 17% a ke konci roku dosahují maxima od roku 2015.

14; Věk není překážkou. Účetního z Osvětimi poslali do vězení ve věku 96 let. V červnu 2015 byl esesák Oskar Gröning uznán vinným z napomáhání k vraždě tří set tisíc lidí.

15; Poslanec místní rady kradl v jedné ze čtvrtí Dněpropetrovska potraviny v obchodě. Pracovníci bezpečnostní služby obchodu odhalili zloděje, ze kterého se vyklubal poslanec místního zastupitelského sboru.

16; Sýrie: Ruští vojáci se dostali do obklíčení. Naštěstí byli „obklíčeni“ jen vděčnými dětmi ve městě osvobozeném od ozbrojenců.

17; V Polsku vyhlásili „diplomatický útok na EU. Polská vláda plánuje v příštích třech měsících rozhovory se zeměmi EU v souvislosti se zahájením sankční procedury EU kvůli odmítání migrantských kvót.

18; KLDR v nejbližší době narazí na zvýšený tlak, vyhrožuje Pentagon. Ruské ministerstvo zahraničí říká, že USA mají v úmyslu dotlačit KLDR k rozhovorům, a to i silou.

19; V Radě federace obvinili USA z evakuace vůdců Islámského státu z Deyr az-Zauru. Pentagon využívá teroristy pro pokračování bojů proti syrské armádě.

20; Byly odhaleny detaily smlouvy mezi Ruskem a Tureckem ohledně dodávek S-400. Přitom obě strany se dohodly, že nebudou šířit informace o podrobnostech plateb a technických aspektech dohody.

21; Saakašvili: Já bych se na Porošenkově míst oběsil. Téměř polovina obyvatelstva Ukrajiny touží po odvolání hlavy státu Petra Porošenka.

22; Lavrov odmítl oznámit, koho považuje za „debila světové politiky“. Tato otázka vznikla už v roce 2015, kdy si Lavrov zapomněl vypnout mikrofon a na něčí adresu tato nelichotivá slova vyřkl.

23; Katastrofa Boeingu nad Donbasem. Objevila se nová fakta a svědectví, která stále více ukazují na to, že Boeing sestřelila ukrajinská armáda z okolí obce Zaroščenskoje.

24; Co bude s Ukrajinou, pokud se pokusí zaútočit na Krymský most? Bývalý zástupce náčelníka generálního štábu ukrajinské armády generálporučík Igor Romaněnko mluvil o zranitelnosti Krymského mostu ze vzduchu. Odpověď ukrajinskému generálovi byla dosti tvrdá. Mimo jiné byl jednoznačně varován, že uvažuje v rámci koncepcí minulého a předminulého století, což by se Ukrajině mohlo v případě napadení Krymského mostu a Krymu šeredně vymstít. Saakašvili by mohl vyprávět.

25; Američtí obhájci lidských práv kritizovali blokování Kadyrova na Facebooku. Společnost Facebook vlastnící i Instagram nemá pevná pravidla pro blokování účtů uživatelů.

26; Ukrajinská armáda ostřelovala pozice Národní policie Luganské republiky. Informuje o tom luganské ministerstvo obrany.

27; Lavrov s žertovnou nadsázkou odhalil v obviněních ze strany západních zemí lži, pomluvy a touhu očernit Rusko.

28; Islámský stát se přihlásil k odpovědnosti za výbuch v Petrohradě. Podle jejich prohlášení stojí za výbuchem členové buňky Islámského státu v Petrohradě.

Zdroj: http://rusvesna.su/news/

loading…

Není zde článek celý?