RB OSN se sejde po prohlášení Trumpa o Jeruzalému

Rada bezpečnosti OSN má v nejbližších dnech projednat urovnání na Blízkém Východu po prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa o uznání Jeruzalému za metropoli Izraele.

Rozhodnutí o uznání Jeruzalému za izraelskou metropolí oznámil hlava Bílého domu ve středu. Podepsal rovněž dokument o přemístění americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzalému.

„S ohledem na prohlášení prezidenta USA o statutu Jeruzalému požádaly delegace Bolívie, Velké Británie, Egyptu, Itálie, Senegalu, Uruguaye a Francie o svolání mimořádného zasedání RB do konce tohoto týdne,“ praví se v společném prohlášení misí osmi zemí. Očekávají, že zprávu na toto téma přednese generální tajemník OSN Antonio Guterres. Na stálém zastupitelství Japonska, které je nynějším předsedou RB, agentuře RIA Novosti sdělili, že se zasedání uskuteční 8. prosince ráno podle newyorského času.

Izrael považuje Jeruzalém za svoji „jedinou a nedělitelnou“ metropoli, včetně východních čtvrtí a historického centru, jež byly před půlstoletím dobyty u Jordánska a později anexovány. Svět, včetně do poslední doby USA, anexi neuznává a považuje status města za jeden z hlavních problémů konfliktu na Blízkém Východě, který má být vyřešen na základě dohody s Palestinci, kteří činí nárok na východní část Jeruzalému.


Není zde článek celý?