7 jednoduchých rad, jak se nenakazit, když máte doma nastydlého člověka

Kašlem a kýcháním lidé rychle šíří infekci všude kolem sebe. Právě proto se jim doporučuje, aby si vyžádali neschopenku, vyleželi se a ušetřili tím své kolegy a známé. Co má ale dělat rodina, když musí být v neustálém kontaktu s nemocným?

7. Důkladný úklid

Když je jeden z členů vaší domácnosti nemocný, tak obyčejný úklid nestačí. Musíte nutně provádět mokrý úklid, umyjte podlahu, povrch stolů, skříně, kliky u dveří, ovladače, vypínače apod. Využijte k tomu dezinfekční prostředky.Nezapomínejte provětrávat pokoje. Viry se často šíří kapénkami a vzdušnou cestou. Proto v místnostech, ve kterých cirkulují, je nutné provádět nejen důkladný úklid, ale i obyčejné větrání.

Pěkná žena myje podlahu

©
Fotolia/ Andrey Kiselev
Pěkná žena myje podlahu

6. Povlečení a ručníky

Oděvy, povlečení a ručníky nemocného člověka musíte prát za té nejvyšší teploty, kterou látky snesou, a pokud to lze, tak i za využití dezinfekčních prostředků. Pro bílé látky se budou hodit bělící chlórované prostředky a pro barevné prádlo využijte zvláštní gely s antibakteriálními vlastnostmi. Pokud je vaše pračka vybavena sušičkou s antibakteriálním účinkem, tak ji neváhejte využít. Po praní nezapomínejte žehlit. I zde se bude hodit vysoká teplota.

To vše pomůže zabít i ty nejodolnější viry.

5. Hygiena

Dejte si pozor, aby všechny kapesníky a ubrousky, které nemocný používá, rychle končily v koši místo toho, aby se válely na gauči nebo na policích.

Pořiďte nemocnému nový zubní kartáček a dejte ho stranou od ostatních. Až nemoc konečně přejde, tak ho vyhoďte.

Zubní kartáček
Zubní kartáček

4. Sběrači prachu

Pokuste se během nemoci co možná nejdál odstranit věci, které nejvíce shromažďují prach. Mohou na nich totiž zůstat viry a bakterie. Jedná se o plyšáky, dekorativní polštáře, šátky, přehozy a další věci, které je většinou nutné vyprat, neboť je hadříkem jen tak neočistíte.

3. Pokojové rostliny

Pokojové rostliny vylučující fytoncidy, které zabíjejí nebo potlačují růst bakterií v místnosti. Proto nebude na škodu, pokud si některé z těchto pomocníků pořídíte.

Mezi nejrozšířenější a nejúčinnější rostliny tohoto druhu patří například kolopejka, aloe, begónie, zelenec, břečťan popínavý, šáchor, pepřinec, myrta, sanseviera apod.

2. Aromatizace vzduchu

V tomto případě platí stejný princip jako u pokojových rostlin. Esenciální oleje rovněž vylučují fytoncidy, jež znemožňují rozmnožování virů a bakterií.

Nejvíce těchto prospěšných těkavých sloučenin najdete v olejích levandule, eukalyptu, zavinutky, bazalky, fenyklu, meduňky a v olejích jehličnanů stejně jako v cibuli a česneku.

Naplnit vzduch v místnosti esenciálními oleji lze za využití aromalampy nebo ultrazvukového difuzéru.

Cestující v moskevském metru v rouškách

©
Sputnik/ Mikhail Voskresenskiy
Cestující v moskevském metru v rouškách

1. Roušky

V období chřipek nebo virové infekce dýchacích cest lze potkat lidi nosící lékařské roušky. Dělají to proto, aby na veřejných místech nechytili virus. Ani doma však nejsou na škodu. Musíte ale přitom dodržovat dvě podmínky:

• Roušku je nutné oblékat při každém kontaktu s nemocným.

• Roušky je nutné měnit často během dne.

Nezapomínejte, že rouška není všelék. Musíte dodržovat i všechna ostatní doporučení.


Není zde článek celý?