ABC: Bulharsko varovalo Evropu před „syrským scénářem“ na Balkánech

Podle něj rizika mohou vzniknout na západě Balkánského poloostrova v případě, že Evropská unie nepotvrdí, že země tohoto regionu mají stále vyhlídky na členství v EU, píše španělský list ABC.

Jak podotýká list, Bulharsko bude v první polovině roku 2018 předsedat v Radě Evropské unie. V této souvislosti Borisov slíbil, že se bude snažit o to, aby partneři v EU souhlasili vyslat balkánským zemím „jasný signál“ o členství v EU, neboť v opačném případě, jak varoval, „budeme moci spatřit scénář podobný tomu syrskému“.

„Pokud je necháme opuštěnými, tak sklidíme hořkou úrodu,“ zdůraznil premiér.

Borisov se rovněž dotkl velmi závažného tématu, kterým je vliv Ruska v jeho zemi, stojí v článku.

„Ruský vliv v Bulharsku vůbec není malý a protiruské výroky nikdo nevítá. V souvislosti s anexí Krymu jsem však hlasoval za sankce, neboť byla překročena linie, která se neměla překračovat. Další otázka spočívá v tom, že musíme určit, zda sankce byly efektivní, nebo ne,“ podotkl Borisov.

V případě otázky prodloužení omezujících opatření proti Moskvě během bulharského předsednictví v EU bulharský premiér prohlásil, že je nutné počkat, až v Rusku proběhnou prezidentské volby, na kterých „bezesporu“ opět zvítězí Putin.


Není zde článek celý?