Americký časopis: Může mít na volby českého prezidenta dopad, jestliže jeden kandidát umírá?

Významný americký list Foreign Policy publikoval jen krátce před druhým kolem prezidentské volby článek o zdravotním stavu dosavadního prezidenta Miloše Zemana. Autorovy pochybnosti jsou vyjádřeny už v titulku, který zní: Jestli prezident umírá a všichni mlčí, bude to mít dopad?

„Jsem zdravý a plný sil,“ cituje autor článku Michael Colborne třiasedmdesátiletého Zemana, který je podle něj populistický, protimuslimský a proruský. A jeho zhoršující se zdraví je podle jeho názoru v České republice veřejným tajemstvím.

Colborne uvádí, že Jiří Drahoš může porazit člověka, který sám přiznává, že hodně pije, kouří a nežije zdravě. „Viditelně zhubl,“ píše novinář s tím, že prezident potřebuje hůl i asistenci, aby mohl jistě chodit i stát.

„Jeho kancelář trvá na tom, že jeho jedinou zdravotní komplikací je diabetes a s ním spojená neuropatie v nohách, která ho nutí používat hůl – jinými slovy, nic nového a nic ohrožujícího život,“ stojí v článku.

Colborne připomíná, že podle průzkumů si jen menšina Čechů myslí, že by byl v případě znovuzvolení Zeman schopen dokončit celé funkční období. „Je zřejmé, že Zemanovo špatné zdraví je pro mnoho Čechů hlavním problémem,“ říká v článku komentátor Jiří Pehe.

Colborne svým čtenářům popisuje další kontroverze kolem Zemana: o tom, jak se veze na populistické vlně strachu z migrační krize, která se České republiky v podstatě nedotkla, jeho prokremelské postoje v otázce zrušení protiruských sankcí nebo okupace Krymu. Zmiňuje také Zemanovo tvrzení, že když člověk začne kouřit v dospělosti, nemůže to ohrozit jeho zdraví.

„V neslavném incidentu se Zeman zjevně opil před zvláštním státním obřadem – vystavením českých korunovačních klenotů a v jednom okamžiku se zakopl kabel a musel si sednout na židli. Jeho zaměstnanci připisovali Zemanův stav ,viróze‘,“ dočteme se ve Foreign Policy.

Autor uvádí tvrzení Zemanových doktorů, ale také pochybnosti, když cituje např. Tomáše Cikrta. Podle něj „prezidentská kancelář neříká občanům všechno“. V časopise si povšimli i informace, která se objevila na Facebooku – že Zeman má rakovinu a zbývá mu jen několik měsíců života.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?