Americký „shutdown“ vypovídá o chaotickém stavu americké demokracie, tvrdí čínská média

Podle čínské oficiální informační agentury zablokování financování americké vlády svědčí o tom, že americký politický systém čelí „chronickým problémům“. Informoval o tom americký Newsweek.

Shutdown, při kterém v pátek o půlnoci došlo k zablokování financování federálních agentur, nastal poté, co se Senát nedokázal dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu.

V nedělním komentáři agentura Sin-chua prohlásila, že tato událost vypovídá o tom, že americký politický systém je „chaotický“ a je vystaven „chronickým problémům“, upozorňuje Newsweek.

„Je ironické, že se to odehrálo (pozn. shutdown) na první výročí vstupu Donalda Trumpa na úřad prezidenta,“ píše čínská agentura. „Západní demokratický systém je oslavován vyspělými státy jako ten nejlepší na světě (…),“ tvrdí komentář.

Dále dodává, že „to, co se teď odehrává ve Spojených státech, bude vést lid ve světě k zamyšlení, zda takto chaotický politický systém je životaschopný a legitimní“.

Newsweek upozorňuje, že tento komentář přišel poté, co Peking v sobotu oficiálně prohlásil, že příjme „veškerá nutná opatření“, aby ochránil svou suverenitu v reakci na proplutí americké válečné lodi v blízkosti sporného území v Jihočínském moři, na které si Čína činí nároky.


Není zde článek celý?