Babiš by měl podat demisi, ne přemýšlet o sestavování druhé vlády

Zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům evidentně dokazuje, že premiér České republiky nezákonně z evropských fondů získal téměř 50 milionů korun, které proinvestoval ve svém rodinném sídle. Situace, na kterou by v každém demokratickém státě zareagoval postižený politik svou demisí, nebo úplným odchodem z politiky, u nás vypadá úplně jinak. Andrej Babiš dělá, že kauza Čapí hnízdo neexistuje, a plánuje, jak bude na druhý pokus sestavovat vládu.

Čapí hnízdo už není pouze otázkou naší republiky a jejího druhého nejbohatšího občana, ale dávno přesáhla hranice státu. Konktrétně se jí zabývá celá Evropská unie, přesněji řečeno, její zástupci v Bruselu. Přestože se europoslankyně za hnutí ANO Věra Jourová snaží českou veřejnost přesvědčit o opaku, podvod při čerpání dotací na rodinné sídlo Andreje Babiše skutečně tématem je.

OLAF totiž opravdu není partou „neumětelů“, jejichž práci nikdo nebere vážně, a výsledky jeho vyšetřování jsou skutečně akceptovány se vší vážností. Majitel hnutí ANO může Evropský úřad pro boj proti podvodům napadat jak chce, jediné, čeho tím dosáhne, je však pouze ostuda v Bruselu, kde již dnes dobře vědí, že k novému českému premiérovi bude nutné přistupovat se zvláštní péčí.

Jakkoliv by se totiž mohlo Babišovi podařit ovlivnit vyšetřování dotačního podvodu, které spadá výhradně pod českou jurisdikci, v Evropě to nebude mít tak jednoduché. Což ovšem znamená důležitou zprávu i pro Českou republiku. Ani ta totiž nebude brána s takovou vážností jako doposud.

Když už Andrej Babiš nebere ohled na svou pověst, měl by svým voličům aspoň dokázat, že nelhal ve všem, co jim naslibovat, a skutečně se chce starat o zemi, která ho vzala skoro za vlastního. V žádném případě to ovšem neznamená, že by měl mít tu drzost uvažovat o dalším setrvání v pozici předsedy vlády, či dokonce plánovat strategii pro druhé kolo vyjednávání o důvěře vládě.

Není zde článek celý?