Babiš chce hasit žalobu na ČR kvůli uprchlíkům. Ta je ale důsledek i jeho neschopnosti

Andrej Babiš se chce pokusit o to, aby žaloba, kterou dnes podala na Českou republiku a Maďarsko a Polsko Evropská komise u Soudního dvora Evropské unie kvůli migračním kvótám, neměla na stát žádný dopad. Chce o tom mluvit s předsedou komise Jeanem-Claudem Junckerem při večeři 29. ledna v Bruselu a dodává, že stejný názor na program přerozdělování žadatelů o azyl má i předseda Evropské rady Donald Tusk. „Má stejný názor, že kvó́ty jsou neefektivní,“ řekl Babiš.

Že to moc nefunguje, je samozřejmě pravda. Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii, které příliv imigrantů nezvládají. Plán předpokládal přesun celkem až 160.000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ale zatím si státy z Řecka a Itálie „odebraly“ jen asi 32.000 osob, jak ukazují prosincová čísla. Pět zemí ale své kvóty splnilo.

Dne 5. června 2017 česká vláda rozhodla, že Česko na základě kvót nepřijme žádné další migranty z Itálie a Řecka. Vláda systém kvót označila za dysfunkční a ke svému kroku se rozhodla i na základě zhoršené bezpečnostní situace. Česko, které mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, převzalo 12 migrantů z Řecka. To číslo je vyloženě výsměch. Kdyby jich bylo 120, nebo 1200, nestalo by se nic.

Problém ale není v tom, jestli kvóty dobře fungují, nebo ne. Ohledně ostatních zemí fungují většinou špatně, pokud jde o nás, sabotujeme to absolutně. Žaloba na Českou republiku představuje selhání naší zahraniční politiky a nesou za to odpovědnost vládní strany Sobotkovy vlády, především ČSSD a ANO, ale i ty další.

Ještě před dvěma lety mluvil Babiš trochu jinak: „Máme 18 tisíc volných míst pro pomocné dělníky. Pokud naši občané nechtějí obsazovat tyto pozice, tak ano, proč ne,“ pravil o možnosti zaměstnávat běžence v Česku. Pak ale otočil, protože se prý „změnila situace“. Situace se změnila především v jeho hlavě, když zjistil, že zfanatizovaná veřejnost nehodlá uprchlíků přijmout ani deset.

„Přestal jsem věřit v úspěšnou integraci, v multikulturalismus,“ napsal 3. srpna 2016 na svém Twitteru. Zřejmě zjistil, že po něm už nemá nikdo další šanci se u nás integrovat.

Z hlediska přístupu k migraci bychom si měli brát příklad z Maďarska a Slovenska,“ napsal Babiš pro Expres.cz. Slováci ovšem mezitím vyklidili pole a nějaké uprchlíky vzali a žaloba se jich netýká. Je to vypočítavost? Jistě, nemůžeme si dělat iluze. Jenže Fico se ukázal jako lepší obchodník, než jsou Sobotka, Chovanec a Babiš. Babišovi se nejlépe obchoduje z pozice síly a to je jaksi vůči Evropské unii dost málo platné. Taháme za kratší provaz a vstoupili jsme do nesmyslného sporu.

Kdybychom přijímali celé rodiny nebo děti, bezpečnostní riziko by bylo prakticky nulové. Místo toho se ale hlásá, že „jde o princip“. To se většinou dělá, když o žádný princip nejde. Leda by tím principem bylo urvat za každou cenu co nejvíc hlasů. Teď se to ale děje v hysterické atmosféře, kterou rozněcovali Miloš Zeman, Tomio Okamura a další pilní jedinci za občasného kazatelského úsilí kardinála Duky.

Aby bylo jasno, uprchlíky nemáme přijímat proto, že by to bylo snadné, výhodné, bezpečné a abychom se líbili Evropské komisi. Máme je přijímat, protože je to správné. To ostatní je okecávání z úst populistů, kteří si našli umělé téma.

Není zde článek celý?