Babiš odmítl koaliční vládnutí. Na podruhé se opět pokusí o jednobarevnou vládu ANO

Jak tomu u nás bývá, Andrej Babiš dostal v sobotu opět rozsáhlý prostor v deníku Právo, aby mohl v rozhovoru poplivat evropský úřad pro boj s podvody OLAF, vyšetřovatele Nevtípila a potažmo i celou českou policii. Jeho řeči o vyšetřujících orgánech se nijak nevymykají tomu, jak o nich mluví většina osob obviněných z vážných kriminálních činů. Nikdo z nich ale nemá tak ohromný mediální prostor k útokům na vyšetřovatele, jako náš předseda vlády.

Proč tuto nedůstojnou akci deník Právo dělá, to je záhadou. Jako by nestačilo, že má Babiš kdykoli k dispozici stránky MF DNES, Lidových novin, Metra a týdeníků 5 + 2 a Téma či nejsilnější rozhlasovou stanici Impuls.

V sobotním rozhovoru s premiérem je ale zajímavější jiné téma. Babiš jednoznačně vyloučil, že by v předpokládaném druhém kole sestavování vlády, tedy po očekávaném vyjádření nedůvěry, nabízel komukoli účast v koaliční vládě. Koalice je podle něj horor a on ji nechce. Chce znovu navrhnout jednobarevnou vládu.

Když si uvědomíme, kolik naivních publicistů tlačilo na ODS, na Starosty i TOP 09, a na ČSSD a KDU-ČSL, aby se tyto strany „obětovaly“ a šly do vlády s Babišem, tak je člověku až trapně. Dobře míněná snaha o koaliční vládu, která by udržela normální kontury demokratického vládnutí je jistě vysvětlitelná rozšířeným strachem, který Babišovy metody vyvolávají. Celé to má jen jednu chybu. Andrej Babiš říká, že „dobrý tým“ může vzniknout jen v jednobarevné vládě, kde proti sobě nikdo neintrikuje.

Takže je jasno: Babiš se bude pořád dokola snažit o sestavení té samé vlády, která téměř jistě nemůže dostat důvěru poslanecké sněmovny, pokud nedojde k nějaké rozsáhlé korupci. Babiš je prostě autokrat a nechce se s nikým dělit o moc. Bylo by moc dobře, kdyby to už kolegové v Respektu vzali na vědomí a přestali dělat z demokratických stran umanuté fanatiky, kteří nechtějí v zájmu země přimhouřit oči nad trestními kauzami premiéra.

Jakmile Babiš na koaliční vládnutí přistoupí a jakmile se objeví kolaboranti, kteří by s ním do vlády šli i navzdory bezprecedentní situaci, která nastala po zveřejnění výsledků vyšetřování OLAF, budeme definitivně na šikmé ploše, která bude směřovat k destrukci právního státu.

Babiš kupříkladu vůbec nebere vážně základní pravidlo našeho ústavního systému, že vláda je sestavena tak, aby mohla obdržet důvěru, protože jinak nemá oprávnění vládnout. Babiš nehledá koaliční partnery, nýbrž zaměstnance. Snaží se rozvrátit demokratické strany tím, že nabízí morálně slabším jednotlivcům uplatnění. U ČSSD už na to kývl Jaromír Tejc, který bude pracovat pro ministra Pelikána a z KDU-ČSL Cyril Svoboda, který klesl tak hluboko, že bude radit samotnému Babišovi.

Určitě se najde ještě několik dalších kolaborantů pro vytvoření dojmu, že Babiš sestavuje vládu z členů více stran. Brzy si budeme připomínat 70. výročí únorového komunistického puče. Ty metody byly v mnoha ohledech podobné. Vyzdvihování kolaborantů z demokratických stran do různých postů bylo tehdy rovněž oblíbeným trikem.

Není zde článek celý?