Babiš připustil, že by sám nemusel být ve vládě. Uvažuje o Brabcovi

V rozhovoru Andreje Babiše pro Českou televizi zazněla zásadní slova. Připustil, že by sám – jakožto trestně stíhaný člověk – nemusel být předsedou vlády.

„Není to nikde jako zákon, že já tam musím být,“ uvedl Babiš s tím, že o tom musí rozhodnout hnutí ANO. Redaktorka se zeptala, jestli neuvažuje o tom, že by premiérem byl vicepremiér Richard Brabec. „Já mu to říkám, ale on z toho má stres…“ řekl Babiš.

Babišova vláda v úterý nedostala důvěru poslanecké sněmovny a bude podávat demisi do rukou prezidenta Miloše Zemana. Současný premiér ale pravděpodobně bude v pátek vydán policii k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo, spolu se svým prvním místopředsedou Jaroslavem Faltýnkem.

Očekává se, že prezident Babiše pověří i skládáním nového kabinetu. Jeho další jmenování však před týdnem podmínil tím, že Babiš bude mít ve sněmovně zaručený 101 hlas, tedy dostatečnou většinu pro získání důvěry. Na domluvu chce nechat stranám více času. Za dobré východisko pro jednání s politickými stranami označil Zeman programové prohlášení současného kabinetu. Do jmenování nové vlády bude funkci vykonávat současný kabinet v demisi.

Jednání začnou dnes odpoledne, kdy mají v plánu schůzku zástupci ČSSD a ANO. Podle předsedy poslaneckého klubu sociální demokracie Jana Chvojky ale schůzka bude spíš konzultační, žádné závěry z ní nelze čekat. Ve čtvrtek večer bude ANO jednat s představiteli SPD, kteří se chystají na schůzku přijít s komplexní analýzou programů a možných kompromisů.

Šéf SPD Tomio Okamura v úterý vyjádřil připravenost jednat s ANO o programu, resortech i vládní koalici. Kabinet dnes navzdory negativním stanoviskům vládních legislativců vyšel SPD vstříc a neodmítl dvě její novely. Neutrální stanovisko zaujala vláda k návrhu na trestání podpory ideologie hlásající nenávist i ústavní novele zavádějící obecné referendum. Legislativci přitom v doporučení psali, že referendum v podobě SPD je v rozporu s principy zastupitelské demokracie.

ČSSD má pro vstup do vlády několik podmínek, mimo jiné požaduje, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Policie požádala o vydání Babiše ke stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Kromě toho sociální demokraté požadují, aby ANO vzhledem ke kauze Čapího hnízda ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Vláda podle Brabce dnes neprobírala, jak bude vládnout v demisi. Návrhy zákonů bude dál posouvat do legislativního procesu, míní. Ministryně obrany Karla Šlechtová před jednáním kabinetu uvedla, že nechce v době, kdy kabinet bude v demisi, podepisovat velké zakázky. „Budeme jednat klasicky. Budou tam věci, které ministři navrhnou. Země by neměla být bez vlády ani minutu,“ uvedl Brabec s tím, že osobně chce jako ministr životního prostředí předkládat i materiály dlouhodobějšího významu.

Vláda také schválila změny v jednacím řádu, podle kterých by měla zasedání řídit od února. Babiš současně označil předchozí kritiku změn aktuálního textu jednacího řádu za bublinu či dezinformace. Z novely kvůli kritice ale vypadlo například zrušení zápisu o hlasování jednotlivých ministrů o vládních materiálech, podle Babiše nakonec v návrhu není ani ustanovení, podle kterého měl premiér v poslední instanci řešit spory mezi ministry.

Není zde článek celý?