Babiš se mýlí. Nestačí z Hradu vyhodit jen dva Zemanovy lidi, ale vystěhovat Zemana

Andrej Babiš přišel s konstatováním, se kterým lze samozřejmě zcela souhlasit. „Volby jsou referendem o Miloši Zemanovi,“ řekl v debatě na TV Prima. „Má kolem sebe dva lidi, kteří mají kontroverzní pověst.“ V neděli upřesnil, že jsou to kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý.

Radí Zemanovi, aby se jich zbavil, stejně jako to on kdysi učinil s bývalou šéfkou pražského ANO Radmilou Kleslovou. „Pan prezident je loajální ke svým nejbližším spolupracovníkům možná až nekriticky,“ soudí momentální premiér.

V tomto případě má Andrej Babiš jednu ze svých částečných pravd. Jenže problémem je přece Zeman, který tyto lidi na Hrad pozval a ti mu tam ve svém zájmu pomohli. Zbavil se jen Miroslava Šloufa, který stál také lvím podílem za jeho úspěchem. Zřejmě Šlouf představoval jen malé ruské kšefty a tito pánové něco slibnějšího.  Přítěž tak byla nemilosrdně odhozena.

Také není pravda, že by problematičtí lidé byli jen dva. Ještě jsou tu lidé, kteří zastupují čínské zájmy. Na Hradě sice nesedí, ale se Zemanem mají navzájem srdce otevřená. Máme tu Jaroslava Tvrdíka, od června 2017 zástupce čínské firmy CEFC pro Evropu. A pak samotného pana Jie Ťien-minga, předsedu CEEF, který je Zemanovým poradcem. „Napojení CEFC a Jie Ťien-minga na čínské vojenské zpravodajství je dobře dokumentováno v otevřených zdrojích,“ napsal před dvěma lety sinolog Martin Hála. Jie Ťien-ming na Hradě ovšem nesedí, jeho duch se tam ale nepochybně vznáší neustále.

Jiří Ovčáček je jen takový neškodný paňáca, když pomineme, že se na zesměšnění prezidentské funkce notně podílí. A ceremoniář Jindřich Forejt, ten už byl za známých okolností „odejit“. (V únoru 2017 nastoupil do Institutu Václava Klause.)

Ne, problém není ve dvou lidech, je v Zemanovi. Ten je do tohoto prostředí „svých mužů“ tak vrostlý, že se jeho suita dá odstranit jedině s ním.

Přes všechno, co Babiš jistě o Zemanovi dobře ví, protože on toho ví nepochybně hodně a víc, než říká, hodlá Zemana volit. Potřebuje ho pro své cíle a současně se musí homeopaticky distancovat, aby to nevypadalo, že se mu líbí všechny hradní podivnosti. Takže udělil mírňoučkou radu, která nebude mít žádný dopad a dál se bude modlit k bohyni řepky a jiným nadpřirozeným bytostem, aby mu Zeman ještě chvilinku zachován býti ráčil. V tomto smyslu je Babiš také na chvilku jedním ze Zemanových lidí. Toto společenství totiž nedrží pohromadě jiná idea než se udržet na svých místech a rozšířit vlastní moc a vliv.

Není zde článek celý?