Babiš zahnaný do kouta. Musí už jen ustupovat, je pod tlakem ostatních stran i EU

Předseda vlády v demisi Andrej Babiš poprvé připustil, že by nemusel znovu usednout na premiérské křeslo. Je to logické, protože jeho situace je opravdu složitá: Trestní stíhání pokračuje a on sám pravděpodobně bude vydán policii, slábne jeho spojenectví s prezidentem Milošem Zemanem a orgány Evropské unie se nadále zabývají dotačním podvodem jeho firmy.

Babiš navíc potřebuje pro vládu 101 hlasů ve sněmovně a uvědomuje si, že v současném rozložení sil je velmi pravděpodobně nezíská.

Situace na politickém bojišti se mění každým okamžikem. Jediný, kdo směrem k Babišovi udělal vstřícný krok, je Tomio Okamura a jeho hnutí Svoboda a přímá demokracie, který přestal požadovat pro svou stranu účast ve vládě. Ani jeho podpora ale Babišovi rozhodně nestačí. Navíc by to byl krok proti jeho vlastním zájmům. Okamura chce odvést Českou republiku z EU. Přitom firma Agrofert je do značné míry na EU závislá.

V posledních dnech se šéfovi hnutí ANO zkomplikovalo úplně všechno. Kauza Čapí hnízdo se posunula do další fáze, a to nejen díky blížícímu se vydání Babiše a Faltýnka policii, ale také na evropské úrovni, jelikož se problémem bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Jak všichni poznali již na jaře tohoto roku, kdy EP jednal o ohrožení svobody českých médií, Babiš velmi těžce snáší, pokud je v EU vykreslován ve špatném světle.

I když se současný premiér velice snaží před českou veřejností předstírat silnou pozici vyjednavače se zahraničními partnery, jeho situace je ve skutečnosti velmi špatná. Zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) mají k dispozici všechny členské státy a zástupci EU dobře vědí, že se Babiš tento úřad snaží označovat za zpolitizovanou součást jakési mafie.

Další potíž, kterou Babiš má, je fakt, že všechny strany, se kterými připouští spolupráci na vládní úrovni, odmítají, aby kabinet vedl trestně stíhaný člověk. Možná doufal, že se podaří případ včas zamést pod koberec, jenže se ukázalo, že se mu zatím vzpírají policisté, státní zástupci a že v kombinaci s OLAF se už nedá dělat, že se nic nestalo. Že Babiš není silný v kramflecích, mohl vidět každý, kdo sledoval jeho úterní tiskovou konferenci, na které ztratil nervy už po několika větách.

Pokud by premiérské křeslo obsadil Richard Brabec, pro Babiše vzniká problém další. Současný vicepremiér má silnou pozici, není to tak oddaný bojovník jako třeba Robert Pelikán a současně je mnohem schopnější než další hvězdy hnutí ANO, například Radek Vondráček nebo Jaroslava Jermanová. Babiš by se tak musel zároveň začít obávat o svou pozici ve straně i o soudržnost hnutí ANO. A pokud se vyšetřování potáhne dlouho ve stejném duchu, je jisté, že další potíže přijdou.

Aby toho nebylo málo, Babiš vlastně vůbec neví, co pro něj bude znamenat výsledek druhého kola volby prezidenta. Miloš Zeman se zatím snažil ukazovat své spojenectví, jak jen to šlo, kdyby ale volby vyhrál, nebude už Babiše potřebovat. Jiří Drahoš zase deklaruje, že na postu premiéra odmítá trestně stíhaného člověka a nejmenoval by také vládu za účasti extremistů.

Andrej Babiš rozehrál velmi těžkou šachovou partii a bude pro něj opravdu složité se z ní vymotat. A to i kdyby jeho noviny stále dokola psaly, že se vůbec nic neděje.

Není zde článek celý?