Babišovi zbyla poslední europoslankyně, která ho poslouchá na slovo

Martina Dlabajová a Andrej Babiš na předvolebním billboardu hnutí ANO – Volby do Evropského parlamentu . | FOTO: ČTK

Jak se zdá, Babišovi europoslanci si dělají, co chtějí, mají vlastní názor a v důležitých momentech neposlouchají na povel. Po Pavlu Teličkovi se totiž s hnutím ANO rozhodl rozloučit i Petr Ježek. Stejně, jako jeho kolega, totiž nesouhlasí s politikou hnutí a především nesouhlasí s Babišovým rozhodnutím, podporovat v prezidentské volbě Miloše Zemana.

Telička o rozporech s majitelem hnutí ANO mluvil dlouhodobě a byla jen otázka času, kdy se rozhodne od Babiše odejít. Nejvýraznějším kamenem úrazu byla jednoznačné propojení hnutí na Pražský hrad, respektive Babiše na Zemana. Stejná věc nyní přiměla k odchodu i Petra Ježka.

Ten se ovšem jasně vymezil i k plánům současného premiéra, hledat podporu pro svou vládu u komunistů a extremistů. To je logické, protože, jakkoliv se Babiš snaží tento problém bagatelizovat, v Bruselu je velkým tématem a důležití politici Evropské unie už nyní dávají najevo, že jednání s předsedou vlády, který se zaštiťuje nepřípustnými partajemi, jim není po chuti.

Nervozitu ve vztazích Babiše se „svými“ europoslanci vyvolává i rozdílný přístup k prezidentské volbě, nebo kauze Čapí hnízdo. Dita Charanzová, která se po odchodu Teličky měla stát pravou rukou šéfa ANO v Bruselu, vyjádřila svou podporu Jiřímu Drahošovi a eurokomisařka Věra Jourová, jejímiž úspěchy se oligarcha rád chlubí, zase trvala na zveřejnění zprávy OLAF.

Obě tak šly přímo proti svému vůdci, jehož stanoviska byla naprosto odlišná. Na Hrad musí Zeman a dokument Evropského úřadu pro boj proti podvodům je třeba co nejdéle tajit.

Jedinou europoslankyní, která zatím pracuje přesně tak, jak si Andrej Babiš představuje je tak Martina Dlabajová. Loajální politička, která je podle informací přímo z Bruselu oddaná natolik, že veškeré informace, které se týkají českého premiéra v demisi, okamžitě předává k jeho rukám a poslouchá všechny příkazy, které od Babiše přicházejí.

Je jasné, že Brusel velmi sleduje, co se děje na naší politické scéně a přijímá znepokojující informace s velkou nelibostí. Trestně stíhaný premiér v demisi, s podporou komunistů a extremistů totiž není pro nikoho důstojným partnerem. Dlabajová bude mít hodně práce, aby alespoň trochu obraz svého šéfa „vyžehlila“, ale vzhledem k tomu, že politici v Evropském parlamentu nežijí v mediální bublině, bude to nadlidský úkol.

Není zde článek celý?