Babišovo tiché společenství trvá. Janeček podporuje plukovníka Komárka

Karel Janeček na tiskové konferenci podpořil Jiřího Komárka | FOTO: FB NFPK

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček působí jako rozdvojená osobnost. Na jedné straně se verbálně odtahuje od Andreje Babiše, přičemž jeho praktické kroky směřují k posílení jeho moci a záchraně. Stále stojí za kontroverzním plukovníkem Jiřím Komárkem, který chtěl diskreditovat vyšetřovatele Čapího hnízda.

Karel Janeček nadále podporuje bývalého vedoucího ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka i poté, co byl v prosinci odsouzen k roční podmínce za zneužití pravomoci úřední osoby kvůli lživému obvinění policejního prezidenta Tomáše Tuhého z propojení s „mafií“, které nebyl schopen prokázat.

Poctivec, nebo lhář?

„Podporujeme a vyzdvihujeme odvážné lidi, mezi které patří bývalý protikorupční policista Jiří Komárek. Nadační fond proti korupci podporuje odvahu, bojuje za spravedlivost a chrání naši svobodu,“ trvá Janeček na svém v nedávném vyjádření na webu fondu.

Spíše to však vypadá, že společně s tímto blízkým spolupracovníkem Roberta Šlachty chrání svobodu Andreje Babiše a jeho blízkých. Jak jinak si vyložit, že Janeček sice na jedné straně kauzu Čapí hnízdo považuje za problém, zejména po zveřejnění zprávy OLAF, na druhou stranu mu nepřipadá divné, že jeho chráněnec Komárek byl připravený zveřejnit podobné kompro, jako při neprůkazném napadení policejního prezidenta ve střetu hnutí ANO s ČSSD o policejní reformu?

Ostatně v této bitvě se Janečkův fond přímo angažoval, když na svých stránkách zveřejnil policejní dokument, z něhož Komárek vycházel. Později byl označený za neautentický a pozměněný, což poněkud připomíná estébácké metody práce.

Komárek u soudu, kdy poukazoval na podle svých slov neutěšený stav v policii, citoval ze živého spisu s jasným záměrem propojit vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila s „mafií“. Šlo o předem připravenou operaci, která měla směřovat ke zpochybnění celé kauzy, případně až k výměně neústupného vyšetřovatele, kterého nemá bezpečnostní okruh Agrofertu pod kontrolou.

Cílem zvrátit kauzu

Tato dehonestující operace s cílem zvrátit kauzu v Babišův prospěch, což ještě není zažehnáno, zatím zkrachovala na ministru vnitra Lubomíru Metnarovi. Ten nezbavil plukovníka Komárka mlčenlivosti poté, co byl nestandardně pozván na slyšení mandátového a imunitního výboru poslanci SPD a hnutí ANO. Metnarovo rozhodnutí Babiše nepotěšilo a přispělo k jeho rozhodnutí, že se nechá vydat sněmovnou.

Metnarovo angažmá ve vládě je dílem dohody s Hradem, protože má blízko bývalému ministru vnitra Rusnokovy (Zemanovy) vlády Martinu Pecinovi, který v roce 2013 neúspěšně kandidoval do sněmovny za prozemanovskou Stranu práv občanů. Čas ukáže, zda tento krok znamená jen epizodu v současném pnutí mezi Hradem a předsedou hnutí ANO po slabším Zemanově výsledku prvního kola prezidentské volby, než bylo očekáváno. Či zda bude mít trvalejší charakter.

O to podivnější je Janečkovo chování. Komárka veřejně podpořil už začátkem října na tiskové konferenci, kde mu nabídl právní pomoc. „Odvážil se postavit proti mocenským zlojedům Chovancovi, Tuhému, a také proti zločinné policejní tzv. reformě,“ prohlásil s tím, že ho považuje za „čestného“ člověka, podobně jako Robert Šlachta a Andrej Babiš. Jejich zájmy se v tomto boji o reformu, u které žádný vliv podsvětí nebyl prokázán, protnuly poprvé.

Nevěrohodnost Komárkova počínání přitom prokázala už vyšetřovací parlamentní komise, když konstatovala, že „nebyly předloženy přímé důkazy potvrzující mediální obvinění bývalého detektiva ostravské expozitury ÚOOZ Jiřího Komárka vůči konkrétním osobám a institucím“. Na tomto usnesení je pozoruhodné hlavně to, že pro něj hlasovali jednomyslně všichni členové komise, tedy i zásadní odpůrci policejní reorganizace, poslanci Bohuslav Chalupa (ANO) a Zdeněk Ondráček (KSČM).

Totéž zatím nepravomocně potvrdil soud, což Janečka nijak nezviklalo v jeho přesvědčení, a názor na Komárka nekoriguje. Přitom se drolí i doposud pevná prošlachtovská fronta, když plukovníkovy aktivity, jistě koordinované se Šlachtou,  zpochybňuje dokonce Jaroslav Spurný z Respektu.

„Andrej Babiš hraje o post premiéra a jeho poslanci se budou snažit využít Komárkova slova k diskreditaci vyšetřování Čapího hnízda – což bude hra bez trumfu, protože vyšetřování je ostře sledováno všemi stupni státního zastupitelství a je vyloučeno, že by obvinění Andreje Babiše a desíti dalších lidí bylo manipulováno. A už je úplně vyloučeno, aby na něj měla dnes vliv nějaká „Rittigova mafie“. Pokus o diskreditaci Nevtípilova vyšetřování Čapího hnízda je hluboce nestátnický a nemorální čin,“ psal Spurný před jednáním mandátového výboru.

Malé nebezpečí pro demokracii

Karel Janeček se dnes vůči svému někdejšímu spojenci v „protikorupční revoluci“ Andreji Babišovi občas vymezuje, ačkoli celkově jeho politické angažmá považuje za spíš pozitivní. „Dovedu si ho představit, že by mohl být i nebezpečný pro demokracii, i když si myslím, že to nebezpečí je malé. A to, že se objevil na české politické scéně, je v celkovém součtu myslím dokonce spíš plus,“ tvrdil ještě loni v říjnu krátce před volbami.

Komárkovým kompromitujícím akcím přikládá velkou váhu. Bůhví, co všechno má dnes „Šlachtův archiv“ tisíců hodin odposlechů k dispozici, a co všechno ještě může impérium Agrofertu využít.

I přes momentální utlumení Komárkovy aktivity není v průchodu práva vyhráno. O tom svědčí váhavé postoje dozorového městského státního zastupitelství, které už tři měsíce nerozhodlo o stížnosti obviněných proti průběhu vyšetřování.

K dovršení aktuálních nejasností kolem Čapího hnízda se z ničeho nic odehrála razie u „Rittigových advokátů“ kvůli údajným daňovým únikům, už několikátá v řadě. Akci nezvykle iniciovalo přímo pražské vrchní státní zastupitelství pod vedením Lenky Bradáčové, i když mu z hlediska potenciální výše škody (38 milionů korun) nepřísluší.

Zvláštní načasování

„Podle informací LN je zmíněný zásah výsledkem mnohaměsíční práce detektivů na spisu nazvaném Věž. Měl by obsahovat i odposlechy,“ píšou Lidové noviny, obvykle exkluzívně informované z citlivých kauz dozorovaných Lenkou Bradáčovou.

Poněkud bije do očí, že realizace „mnohaměsíční práce“ časově nápadně zapadá do doby, kdy jsou tito advokáti propíráni Komárkem a hnutím ANO v souvislosti s údajným vlivem na kauzu Čapí hnízdo. Toto načasování budí dojem minimálně posílit linku znevěrohodnění této advokátní kanceláře v momentě, kdy se o ní mluví.

Nehledě na možnou trestně právní rovinu v této věci bude nezbytně nutné pozorně sledovat kroky státního zastupitelství. Hypoteticky může kauzu Čapí hnízdo odložit, ačkoli vyšetřování zásadním způsobem podpořila zpráva OLAF. Aspoň se ukáže, jak široké je Babišovo tiché společenství, usilující o jeho záchranu.

Není zde článek celý?