Biologové zjistili, jak se dá vyhnout štípání komárů

Komáři mají schopnost zapamatovat si nebezpečný pach a pak se mu vyhýbat. Může to přispět k vývoji prostředků proti komárům, jež přenášejí nebezpečné choroby. K tomuto závěru dospěli biologové z Washingtonské univerzity v USA.

Jejich článek přináší Current Biology.

Výzkum samiček komárů přenášejících žlutou zimnici probíhal následovně: dávali je do komory, kde se nacházela látka s pachy různých lidí a myší. Když na ni komáři usedali, simulovali vědci s pomocí vibrace ochranu oběti před štípnutím.

Za 24 hodin vypustili komáry do jiného prostoru se dvěma koridory: jeden neměl žádný pach, druhý měl pachy z předcházejícího pokusu. Hmyz přitom neletěl koridorem, kde to páchlo po jejich předcházejících „obětích,“ jež „kladli odpor.“

Ve výzkumu se praví, že zapamatovat si pach pomáhá komárům dopamin: geneticky modifikovaní komáři, jež měli ztížené tvoření tohoto hormonu, nerozlišovali pachy.

Autoři výzkumu se domnívají, že jejich objev dokáže přispět velkým přínosem. Porucha v tvoření dopaminu pomocí genového inženýrství může odnaučit komáry rozeznávat pachy lidí a donutit, aby se báli prudkých pohybů.


Není zde článek celý?