Britští lékaři možná používají nástroje „vyrobené dětskou prací v Pákistánu"

Právnické skupiny, lékaři a politici naléhají na Národní Zdravotní Službu (NHS), aby zahájila vyšetřování, zda byly v nemocnicích používány nástroje vyrobené pomocí dětské práce.

NHS připustila, že si nemůže být jistá, odkud pocházejí chirurgické nástroje a vybavení. Podle zpráv by mohly být produktem vykořisťování dětí v Pákistánu. Zprávy naznačují, že děti mladšího věku pracují v dílnách a dostávají méně než 1 dolar denně za výrobu chirurgických nástrojů pro export ve městě Sialkot v provincii Pandžáb, kde sídlí hlavní výrobce chirurgických nástrojů v Pákistánu.

NHS Supply Chain zakazuje dětskou práci svým dodavatelům „první třídy“, z nichž mnozí mají sídlo ve Spojeném království.

„Nemám spolehlivý způsob zajistit, zda-li nástroje, které používám, nebyly vyrobeny dětmi,“ řekla Dr. Mahmood Bhutta, chirurg NHS a zakladatelka British Medical Association’s (BMA) Medical Fair a Ethical Trade Group.

Podle zprávy je Británie třetím největším zákazníkem chirurgických nástrojů z Pákistánu.

„Stále nevíme, kde se vyrábí většina chirurgických nástrojů, které přicházejí do NHS, ale víme, že většina přichází z Pákistánu,“ dodal.

Mluvčí dodavatelského řetězce NHS uvedla ve svém prohlášení, že společnost zůstává odhodlána řešit problémy s pracovními standardy u dodavatelů.

„Uvědomujeme si, že v dodavatelských řetězcích může docházet k porušování pracovních norem, a proto jsme podnikli kroky ke zvýšení požadavků na dodavatele v našich smlouvách a pracujeme na vývoji pokynů a systémů pro řešení těchto otázek,“ řekla.

„Domníváme se, že kodex chování dodavatele, přístup LSAS (System of Assurance), pokyny a rady, které jsme poskytli našim dodavatelům, posvítí na problematiku v celém odvětví, nicméně nejsme spokojeni a uznáváme, že se vyžadují nepřetržité úsilí a ostražitost v celém odvětví, aby bylo možné zvyšovat a udržovat standardy.“


Není zde článek celý?