Byl dešifrován začátek tajemného Voynichova rukopisu

Vědci z Univerzity Alberta v Kanadě dokázali dešifrovat začátek Voynichova rukopisu pomocí umělé inteligence.

Informuje o tom CBCNews. Podle jednoho z vědců bylo nejprve zapotřebí zjistit, v jakém jazyce je napsán rukopis. Za tímto účelem vědci použili Všeobecnou deklaraci lidských práv přeloženou do 380 jazyků a pomocí komplikovaných statistických postupů vytvořili algoritmus, který dokáže rozpoznat jazyk s přesností na 97 procent. Pomoci tohoto algoritmu vědci zjistili, že Voynichův rukopis byl napsán v hebrejštině.

Výzkumníci také zjistili, že autor rukopisu pro svou šifru změnil pořadí písmen v každém slově a vyloučil samohlásky.

Podle počítačového algoritmu první věta artefaktu zní: „Poradila knězi, pánovi domu, mně a lidu.“

Prvních 72 slov se podle vědců může týkat farmakologie rostlin. Vyskytují se termíny jako farmář, světlo, vzduch a oheň.

„Farmakologická“ stranka Voynichova rukopisu
„Farmakologická“ stranka Voynichova rukopisu

Kondrack zdůrazňuje, že ačkoliv umělá inteligence odvedla skvělou práci, bez člověka se není možné obejít. Živá mysl je nutná k pochopení syntaxe a sémantického spojení slov. Obzvlášť je potřeba pomoc odborníků na hebrejštinu, dále historiků a kryptografů.

Voynichův rukopis je středověké dílo, napsané v XV. století neznámými autory. O jeho dešifraci se badatelé snaží již několik set let, ale dosud se nedařilo zjistit jazyk rukopisu. Artefakt byl objeven starožitníkem Wilfriedem Voynichem na starobylém jihoevropském zámku Villa Mondragone.


Není zde článek celý?