Byl objeven způsob, jak udělat alkohol bezpečným

Vědci z Univerzity státu Illinois v Chicagu ukázali, že potlačení microRNA MiR-21 pomocí léků umožňuje u lidí se závislostí na alkoholu obrátit proces ničení cév. Informuje o tom zpráva pro tisk na portálu MedicalXpress.

Je známo, že si jeden ze šesti dospělých lidí dá alkohol více než čtyřikrát měsíčně, a pro tuto část obyvatelstva je příznačné velké riziko onemocnění oběhové soustavy. Podle Shane Phillipse, jednoho z autorů výzkumu, je stále větší počet mladých lidí vystaven poruchám činnosti srdce a cév.

Odborníci zanalyzovali vzorky krve a biopsie tkání 14 lidí ve věku 18-30 let. Účastníky rozdělili na dvě skupiny, z nichž jedna vypila 4-5 dávek alkoholu za 30 posledních dní. Ve druhé skupině nepili účastníci více než jednu dávku měsíčně.
Ukázalo se, že první měli zvýšenou hladinu MiR-21, jejichž sloučeniny se účastní blokování aktivity řady genů, které chrání organismus před rakovinou a srdečně-cévními chorobami.

Vědci rovněž zjistili, že potlačení microRNA pomohlo obnovit fungování cév u lidí se závislostí na alkoholu. U účastníků druhé skupiny nebyl tento účinek zaznamenán.


Není zde článek celý?