Cena vědeckého úspěchu: klonované opice, kterým zbývá jenom 6 měsíců

Možná jste už narazili na tyto roztomilé klonované opice na internetu v minulém týdnu. Jejich obrázky se objevily na internetu a jsou symbolem vědeckého pokroku a inovací poté, co byly vytvořeny totožnými pomocí nukleární transferové techniky jedné buňky.

Jejich očekávaná délka života je kratší než šest měsíců. Statistika ukazuje, že 96 procent klonovaných zvířat nemůžou přežít více než půl roku. Vědci, kteří „vytvořili“ tyto opice, provedli 79 zkoušek, než „ to udělali správně“.

Zhong Hua a Hua Zhong byly klonovány pomocí stejné metody, kterou používali britští vědci v roce 1996, když se snažili hrát úlohu Boha a „vytvořili“ ovci Dolly.

Ale jaká je cena klonování zvířat?

Mnoho klonovaných zvířat má postižený imunitní systém a trpí velkými zdravotními problémy, včetně srdečních nemocí, dýchacích obtíží a dalších problémů. Dolly byla jediná ovce z 277 pokusů, která přežila.

Dolly zemřela na rakovinu plic ve věku šesti let v roce 2003 poté, co byla usmrcena.

Zatímco někteří tvrdí, že klonování přispívá k vyléčení lidských onemocnění, jiní zpochybňují nutnost klonování a navíc poukazují na mravní stránku věci.

Důležitá otázka ovšem zůstává: Může zabíjení a utrpení více než 100 zvířat ospravedlnit jeden vědecký „úspěch“?


Není zde článek celý?