Čím hrozí nedostatek spánku? Nepotěšující závěry mediků

Lidé, kteří spí méně než osm hodin denně, častěji trpí depresemi a úzkostmi. K takovému závěru došli vědci ze Státní newyorkské univerzity v Binghamtonu.

Vědci zkoumali délku spánku lidí, kteří v různé míře trpí úzkostmi a ruminací (neustálou koncentrací na negativní myšlenky). Dobrovolníkům rovněž ukazovali obrázky, které měly vyvolat emotivní odezvu, a podle pohybu zorniček hodnotili jejich reakci.

Zjistilo se, že pravidelné narušování spánku způsobuje lidem problémy, když se snaží nemyslet na negativní informace. Podle vědců to přispívá k narušení psychiky včetně rozvoje depresí a úzkostí.

„Zjistili jsme, že lidé, kteří se účastnili výzkumu, měli tendenci se koncentrovat na negativní myšlenky (…). Zatímco lidé jsou většinou schopni překonat působení negativních informací, účastníci výzkumu s tím měli problémy,“ cituje portál Eurekalert jednu z autorek výzkumu Meredith Colesovou. Podle názorů vědců tyto údaje umožní psychiatrům úspěšně bojovat s řadou psychických problémů pomocí korekcí režimu spánku pacientů.


Není zde článek celý?