Co chybí Zemanovi, aby vyhrál? A co Drahošovi? To se dozvíte

Drahoš touží vyhrát volby. Zeman chce obhájit úřad. Sputnik se zeptal experta, co musí kandidáti udělat, aby měli volby v kapse.

Finále se blíží. Dva kandidáti mají týden na to, aby přesvědčili voliče, že jeden z nich patří na Pražský hrad a druhý do propadliště dějin.

Pán v brýlích Jiří Drahoš musí přesvědčit podruhé své voliče a voliče protikandidátů. Matematicky to nemá být problém. Prý: kdo hlasoval za Horáčka zvolí Drahoše. Ale to nemusí platit. Bývalý šéf Akademie věd k výhře musí ještě přilákat váhající voliče. A že jich není málo.

Co Miloš Zeman? Současný prezident ČR si musí udržet noblesu a neztratit voliče. Navíc si získat na svou stranu část těch, kteří Drahoše nechtějí, ale hlasovali v prvním kole pro kandidáta, který propadl. Sociologové tvrdí, že to není fikce.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Institutu pro Demokracii 21 provedly společnosti STEM/MARK a MEDIAN. Jak zjistily, 16 % voličů Pavla Fischera, 15 % voličů Michala Horáčka, 21 % voličů Marka Hilšera a 22 % voličů Mirka Topolánka hlásilo, že se ve druhém kole mohou přiklonit k Miloši Zemanovi.

Zajímavé je především číslo u voličů Marka Hilšera, který jako první a velice vřele vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi. Asi své stoupence špatně odhadl.

Sputnik se zeptal známého politického a mediálního analytika Štěpána Kotrby, co musí oba pánové udělat pro své vítězství.

Co může udělat Miloš Zeman pro své opětovné zvolení prezidentem?

Kotrba: Usmívat se a vtipkovat. Měl by ukázat i svou lidskou tvář. Schází mi v kampani například Zemanova dcera, která minule ukazovala Zemana jako otce. Schází mi Miloš Zeman jako dobrý společník. Schází mi i moudrost Ivanky, protože žít s Milošem Zemanem vyžaduje trpělivost a moudrost.

Zeman musí uspět v diskuzích, ukázat převahu v kompetencích prezidenta. Musí ukázat, že on je prezident, zatímco jeho protivník jen kandidát na prezidenta. A tak to musí zůstat.

Co může udělat Jiří Drahoš, aby se stal prezidentem ČR?

Naučit se mít názor. Naučit se být politik. Naučit se reprezentovat zájmy občanů této země. Ne zájmy EU, ne zájmy NATO, ne zájmy USA, ne zájmy amerických neziskových organizací v Česku, ale zájmy Čechů. Vnímám to jako handicap, který vyrovnat za čtrnáct dní nelze.

Kdo z obou pánů má větší šanci na zvolení?

Miloš Zeman. Protože on je prezident.

Očekáváte, že se v médiích objeví podpásovky na kandidáty?

Určitě. Falešné výroky, fotomontáže, urážky. U Zemana dezinformace ohledně jeho zdravotního stavu. Některé už se objevily. Lidé jsou volbami rozjitřeni a rozděleni.

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce


Není zde článek celý?