Další informace ze zprávy OLAF: Zatajování informací, nepravdy, neprůhlednost

Protestní happenig Pochod čápů s heslem Žádáme EU o další peníze pro Andreje Babiše. | FOTO: ČTK

Objevily se další závažné informace z vyšetřování OLAF v kauze Čapí hnízdo. Žadatelé o peníze z EU, tedy zřejmě Andrej Babiš a jeho rodina, měli zatajovat informace, uvádět nepravdivé údaje a utajovat vlastnickou strukturu. OLAF výslovně doporučuje vyšetřování Policií ČR. „Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ cituje aktuálně.cz úvodní shrnutí zprávy OLAF o vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše.

Server uvádí, že má k dispozici kompletní text verdiktu evropských vyšetřovatelů. Má se v něm jasně hovořit o podvodu a o tom, že by česká orgány měly kauzu vyšetřovat. „Tyto činy můžou být stíhány národními soudními orgány jako porušení paragrafů 212 a 260 českého trestního zákoníku. Národní soudní orgány můžou vzít při svém postupu v úvahu informace získané během vyšetřování OLAF,“ stojí podle Hospodářských novin v závěru dokumentu.

OLAF také poukázal na neprůhlednou vlastnickou strukturu společnosti. Sám Babiš se do ní několikrát zamotal. Tvrdil, že neví, kdo farmu vlastní, následně, že ji vlastní nějací právníci, jejichž jména nezná, později přiznal, že ji vlastní jeho děti. Nyní zřejmě spadá přímo do jeho firmy odložené ve svěřeneckém fondu. „Anonymní vlastnická struktura společnosti, která dotaci dostala, neumožnila během trvání projektu trvalý monitoring a ověřování toho, jestli je příjemce způsobilý pro podporu určenou pro malé a střední podniky, což není v souladu s obecným principem transparentnosti, který platí při využívání peněz z fondů EU,“ uvádí podle sktuálně.cz zpráva OLAF.

Není zde článek celý?