Dědiční bulharští separatisté započali nové povstání

Obyvatelé tří regionů na severozápadě Bulharska se chtějí připojit k Rumunsku, uvádí bulharská televize Nova televizija.

V oblastech Vidin, Vraca a Montana již začala sbírka podpisů za vyhlášení nezávislosti, po kterém se obyvatelé chtějí obrátit na vládu Rumunska s žádosti o připojení k zemi.

„My ze severozápadu, jak je známo, jsme bojovníci,“ zdůraznil iniciátor sbírky podpisů Boris Kamenov a připomněl, že obyvatelé zmíněných tří regionů, stáli za povstáním v roce 1876 proti Osmanské říši.

Kamenov uvedl, že jednou ze příčin tohoto rozhodnutí je vysoká úroveň korupce v Bulharsku. „Jejich (rumunský) soudní systém je mnohem demokratičtější a prošel lepšími reformami,“ vysvětluje organizátor. Rovněž podle něj místní obyvatelé jsou nespokojeni s vysokou nezaměstnaností, kvůli čemuž musí za prací odjíždět do jiných regionů.

V polovině prosince se uvádělo, že v Moldavsku byla oficiálně uznána rumunština jako úřední jazyk. Dříve v ústavě stálo, že státním jazykem je „moldavština, která funguje na základě latinského písma“.


Není zde článek celý?