Defence One předpověděl následky jaderného útoku na Havaj

Americký portál Defence One analyzoval následky možného jaderného útoku na Havajské ostrovy. Odborníci použili zvláštní program Nukemap vyvinutý ve Stevensově technologickém institutu. Dříve státní úřady poslaly klamný poplach varující o raketové hrozbě, což mezi obyvateli vyvolalo paniku.

Pro svou analýzu portál zvolil hlavici o síle 200 kilotun. Jako epicentrum výbuchu bylo zvoleno havajské hlavní město Honolulu s 400 tisíc obyvateli.

​Podle výpočtů výbuch ve výšce 600 metrů nad zemí okamžitě usmrtí 158 tisíc obyvatel a dalších 173 tisíc bude zraněno. Detonace nad povrchem zvýší ničivou sílu tlakové vlny, upozorňuje portál. Průměr koule hřibu bude pět kilometrů. Výbuch zlikviduje téměř 150 škol a 30 nemocnic.

Kromě toho následky výbuchu znásobí terén krajiny. Tlaková vlna se totiž odrazí od hor, jež obklopují město. Portál dále předpovídá „ohnivou bouři“, která vznikne kvůli velkému počtu dřevěných staveb.

Defence One cituje slova experta Georgetownovy univerzity Timothy Jorgensen, jenž se domnívá, že havajské úřady učinily chybu, když v chybném varování vyzvaly obyvatele, aby „ihned vyhledali úkryt“. Podle Jorgensena ve zprávě bylo třeba uvést, že si je nutné pořídit zásoby vody a potravin. Expert podotýká, že radiace je stejně tak nebezpečná jako samotný výbuch. Proto v případě jaderného úderu lidé budou muset strávit v úkrytech několik dní, dokud nedojde ke snížení radiace.


Není zde článek celý?