Drahoš podcenil debatu na TV Nova. Je to risk, neboť šance jsou vyrovnané

Miloš Zeman absolvoval první předvolební debatu. Jiří Drahoš se ji bohužel nezúčastnil a nechal tak současné hlavě státu prostor oslovit 1,5 milionu občanů, kteří pořad na TV Nova sledovali.

V situaci, kdy poslední průzkumy ukazují, že šance obou uchazečů o Hrad se vyrovnávají, je Drahošovo odmítnutí účasti na debatě v nejsilnější komerční stanici riskantní.

Přestože úřadující prezident v březnu loňského roku prohlásil, že se nebude účastnit kampaně a debaty v televizi a rozhlase jsou pro něj také pasé, po neuspokojivém prvním kole, které ukázalo, že by nemusel svůj post obhájit, změnil názor. Na výzvu Jiřího Drahoše, aby spolu debatovali před televizními diváky, odpověděl Zeman po svém. Nazval tuto výzvu prosbou, kterou se rozhodl vyslyšet. A hned přišel s tím, že půjde hned do čtyř debat, aby nevynechal své milované soukromé stanice, jež mu dlouhodobě podkuřují. Drahoš na Hrad vzkázal, že příjde jen dvakrát. A to byla možná chyba.

Jak se ukázalo v neděli večer, Miloš Zeman dokázal skvěle zúročit svou hodinu na TV Nova a v debatě s neškodným moderátorem Reynoldsem Korantengem využil prostor, který dostal, aby oslovil i ty, kteří třeba do poslední chvíle váhají, komu hodí svůj hlas.

Jiří Drahoš mezitím debatoval s občany v kontaktní kampani, v níž se snaží zaujmout voliče v těch částech republiky, kde po prvním kole prezidentské volby cítí rezervy. To je jistě také správné, ale v konečném výsledku může být absence v souboji se Zemanem na nejsledovanější televizi jedním z rozhodujících momentů volebního klání.

Drahoš nechce podléhat Zemanovu diktátu a přijít do všech debat, které dosavadní prezident deklaroval. Možná měl ale  nabídnout kompromis tří pořadů, nebo vyměnit ten na TV Nova za středeční debatu na FTV Prima. Zajíci se sice počítají až po honu, ale ztráta takové příležitosti může býžt osudná. Nejen průzkumy, ale i kurzy sázkových kanceláří totiž nyní ukazují, že prezidentský souboj bude dramatický až do samého konce.

Tento text je názorem autora a nevyjadřuje stanovisko redakce

Není zde článek celý?