Duchovní vůdce Íránu promluvil o „nepřátelích“ národa

Íránský duchovní vůdce ájatolláh Sajjid Alí Chameneí okomentoval protestní akce v zemi, když oznámil, že „nepřátelé“ se snaží využít jakoukoliv šanci, aby s využitím „peněz a zbraní“ poškodili íránský národ, informuje íránská agentura Mehr.

Ve velkých íránských městech, mezi kterými je Teherán, Mašhad, Isfahán a Rašt, vypuklo masové protestní hnutí. Íránský prezident Hasan Rúhání oznámil, že nespokojenost je vyvolána vnitřními problémy státu a také podněcováním ze strany jiných států. Podle údajů médií se oběťmi nepokojů stalo minimálně 20 osob. Asi 450 demonstrantů bylo za poslední tři dny zadrženo v Teheránu.

Jak uvádí agentura, Chameneí poznamenal, že „nepřátelé se všemi prostředky, včetně peněz a zbraní, spojili, aby poškodili státní moc“.

Předseda Nejvyšší rady národní bezpečnosti Íránu Ali Shamkhani dříve oznámil, že mítinky proti vlasti v Íránu probíhají v rámci „zástupné války“, kterou vede Teherán s řadou států. Poznamenal, že za povstalci stojí USA, Velká Británie a Saúdská Arábie. Podle něj tyto státy řídí kampaně na sociálních sítích, které ovlivňují pořádání protestních akcí.


Není zde článek celý?