Duel na Primě: Je třeba mít nového prezidenta, ne nového Zemana

Taky to slyšíte ze všech stran? Jiří Drahoš byl prý slabý a nestačil na Miloše Zemana v “debatě” na TV Prima. Ano, současnému prezidentovi se nedá upřít, že i přes chatrné zdraví stále ještě umí ovládnout veřejný prostor, komunikovat s publikem a užívat si jeho pozornost, i když fanoušci bučí na přítomnou dámu. Jenomže existuje ještě jiný pohled: Drahoš se nechoval stejně jako Zeman, protože nejen že není zvyklý na podobné prostředí, ale také je prostě slušný a kultivovaný člověk. A pokud by se za výhru považovalo, že Zemana porazí jeho zbraněmi, tedy lží, arogancí a urážkami, pak to znamená, že nehledáme nového, lepšího prezidenta, ale nového Miloše Zemana. A tak to není.

Drahoš se musí na příští debatu lépe připravit, obrnit se proti útokům a demagogii a zvyknout si na to, že i kdyby se zrovna se Zemanem stoprocentně shodl, současná hlava státu bude bez uzardění tvrdit opak. Musí být také údernější a více připomínat všechno, co Zeman udělal, protože to se nikdy nesmí zapomínat. Jenomže to všechno neznamená, že se bude chovat jako on. S povýšeným úsměvem a s urážlivým pseudonadhledem, který konvenuje té části publika, která je již rozhodnutá.

Nikdo nemůže s jistotou odhadnout, jaký může mít debata dopad. Rozhodne pouze to, co si od prezidenta voliči přejí a co očekávají. V České republice se z jakýmkoli způsobem prezentované síly stala přednost, ať už u Zemana, který prostě tak dlouho lže a uráží, že každého, kdo je jiný než on, zažene do kouta, nebo od Andreje Babiše, který dělá totéž, a tak mu ve funkci premiéra (v demisi) projde i dotační podvod a výmysly, po kterých v minulých letech politici dávno odstupovali. Prostě proto, že byli slušnější než on.

Nezbývá než věřit, že míra toho, co si veřejný činitel v České republice může dovolit, už nemůže překonat další mez.

Není zde článek celý?