Ekologové: vlna veder v Austrálii „uvařila“ tisíce netopýrů

Nejsilnější vlny horka, které tento týden zachvátily Austrálii, začaly zabíjet stovky a tisíce netopýrů přehříváním jejich mozků a dalších životně důležitých orgánů, uvádí portál LiveScience.

„Můžeme říci, že v takových podmínkách se netopýři „vaří“ ve vzduchu. Při teplotě 44 stupňů Celsia jejich mozek doslova začně vařit — ztrácejí sebekontrolu a nemohou se normálně orientovat v prostoru,“ řekla Kate Ryanová, ekoložka z města Campbelltown, jejíž slova uvádí LiveScience.

Teplota vzduchu ve střední a jižní části Austrálie dosáhla během minulého víkendu 40-44 stupňů Celsia, což vedlo k hromadnému úhynu šedohlavých létajících lišek (Pteropus poliocephalus) — největších netopýrů Austrálie, zařazených do Červené knihy.

Tito netopýři, na rozdíl od většiny příbuzných z mírných zeměpisných šířek, žijí a nocují na větvích stromů, jejichž plody se živí, a ne v jeskyních, což jim neumožní zachránit se před přehřátím a slunečními paprsky.

Podle výpočtů Ryanové pouze v okolí Campbelltownu ekologové a místní obyvatelé našli tisíce těl netopýrů, už mrtvých nebo téměř mrtvých následkem tepelného šoku, z nichž přibližně dvěstě zahynulo během neúspěšných pokusů je zachránit. Zvláště silně utrpěli mladí jedinci, kteří nedokáží regulovat teplotu těla.


Není zde článek celý?