Europoslanec napsal Babišovi: Končí s ANO kvůli Zemanovi i komunistům

Europoslanec Petr Ježek se dnes rozhodl ukončit spolupráci s hnutím ANO. Své důvody vysvětlil Andreji Babišovi i jeho kolegům v dopise, který zveřejnil na Twitteru. Mezi zásadní důvody Ježkova rozhodnutí patří například podpora hnutí Miloši Zemanovi, spolupráce s komunisty a extremisty i problémové jmenování Babiše premiérem.

Vážený pane předsedo, vážení místopředsedové, vážená paní místopředsedkyně, vážené členky a vážení členové předsednictva,

spolu s Pavlem Teličkou jsem spojil své síly s hnutím ANO v době, kdy se jeho volební preference pohybovaly okolo 1,5 procenta. Hnutí si kladlo za cíl změnit žalostné poměry v české politice umocněné důsledky tzv.opoziční smlouvy. Profilovalo se jako protikorupční, liberální, středo-pravicové a proevropské hnutí a prosazovalo mimo jiné transparentnost, efektivní spravování země, posílení právního státu a vlivu republiky v Evropské unii. Rád jsem s Pavlem Teličkou mimo jiné napsal program pro volby do Evropského parlamentu na období 2014-2019 a pak jej tam uskutečňoval.

Postupem času jsem zaznamenal určité přinejmenším verbání odchylky od profilu hnutí z dřívějších let a některé další jevy z mého pohledu problematické. Spolu s Pavlem Teličkou jsme o nich opakovaně korespondovali a i hovořili s předsedou hnutí. Před volbami do sněmovny jsem oslovil předsednictvo hnutí v souvislosti s růstem vlivu extremistů a komunistů. Veřejně jsem se vyslovil i k dalším tématům, včetně prezidentské volby, ve snaze vyjadřovat i jiné názory, než ke kterým se hnutí posouvalo.

Za čtvrt století v evropské politice jsem zažil leccos a ostře vnímám, že politická situace v ČR nevěstí pro zemi nic dobrého. Hnutí ANO ušlo dlouhou cestu a zaznamenalo na ní velké politické úspěchy – má nejvíc poslanců ve sněmovně, jejího předsedu a předsedu vlády, je silně zastoupené na všech úrovních. Ale je to jiné hnutí a hraje jinou roli než dřív. V důsledku toho se s názory vedení hnutí ANO na zásadní politické otázky rozcházím, počínaje představou o předpokladech pro funkci premiéra, přes vztah k extremistům a komunistům, až po Miloše Zemana jako prezidenta republiky. Člověk nemusí být bývalý diplomat ani hovořit se současnými českými diplomaty v Evropě, aby viděl, jak je naše země opět oslabována.

Včerejší doporučení výboru hnutí volit v prezidentské volbě Miloše Zemana představuje v mých očích nenapravitelnou škodu a je pro mě bohužel potvrzením, že snahy obracet hnutí zpět k jeho původním představám se míjejí účinkem. V pohledu vedení hnutí se Miloš Zeman změnil po neuvěřitelně tragickém výkonu prezidentské funkce „z pokračovatele Klausovy éry, kandidáta, který by si prezidentskou kandidaturou pouze léčil ego, jako prezident by dál rozděloval společnost, z Hradu by se za jeho prezidentství stalo opět mocenské centrum, v němž by měly hlavní slovo kontroverzní osoby spjaté se Zemanovou politickou kariérou“ (rok 2013), na kandidáta hodného doporučení volit.

Z popsaných důvodů musím ukončit svou spolupráci s hnutím ANO.

Pokud jde o mandát v Evropském parlamentu, zákon hovoří jednoznačně, ale nebráním se případné diskuzi na toto téma.

Obávám se, že hnutí marní svou historickou šanci a vybavuje se mi varování Friedricha Nietzscheho: Ten, jenž bojuje s monstry, by si měl dát pozor, aby se sám nestal monstrem. A pokud dlouho zíráte do propasti, tak propast zírá zpátky do vás.

Není zde článek celý?