Falešný Ovčáček: Zvládněme výzvy, poučme se. Lidem imponuje lež

Jiří Ovčáček má na Facebooku satirického jmenovce, který poukazuje na bizarnosti, které se na Pražském hradě dějí. Dnes napsal status, který stojí za zveřejnění – a vy si jej můžete přečíst bez redakčních úprav.

Milí fanoušci,

děkuju vám všem, kteří jste nad volbami opravdu přemýšleli a následně i volit šli. Výsledek byl velice těsný. I když protikandidát Miloše Zemana nebyl nejsilnější, nasbíral téměř 49 % hlasů v hlasování, jehož se zúčastnily celé dvě třetiny všech oprávněných voličů. Snad nebudu přehánět, když napíšu, že téměř polovina hlasujících občanů České republiky se vyjádřila proti Zemanovi, proti jeho politickému stylu, proti (ne)hodnotám, které reprezentuje, proti nevkusu, který šíří. A to není málo.

Na druhou stranu je třeba říci, že pro Zemana hlasovalo ještě o sto padesát tisíc občanů víc. Volili kandidáta, který opakovaně lhal, šířil nenávist, urážel, pohrdal Ústavou a vysmíval se velké části z těch „dolních deseti milionů“, které údajně reprezentuje. Tento fakt je třeba vzít vážně. Nevěřím tomu, že všichni voliči Miloše Zemana jsou jednoduše hloupí nebo nesledují politiku nebo nějak profitují z jeho činů. Je třeba vážně říci, že v naší zemi je nadpoloviční většina občanů, kteří jsou z nějakého důvodu vážně nespokojení se součanou podobu systému a se směřováním naší republiky. Naprosto bez humoru říkám, že je třeba brát jejich stížnosti vážně a že se nesmíme nespokojit s nějakým povrchním „bonmotem“, jako že „nějak bylo a nějak bude“ anebo „Zeman stejně brzo zemře a pak si zvolíme lepšího“. Ten problém (ať už je jeho povaha jakákoliv) tu je a bude tu s námi ještě dlouho, jak se ukázalo i v nedávných parlamentních volbách. Je třeba s ním začít něco dělat, jestli nechceme zažívat podobné konflikty s populistickými politiky další a další volby a jestli nechceme, aby naše země nakonec zcela změnila kurz, který poslední čtvrstoletí držela.

Nejsem si jistý, jestli satira tak, jak jsem ji v minulých letech reprezentoval, funguje. Chtěl jsem s nadsázkou, pokud možno vtipně a bez laciného moralizování poukazovat na nešvary, bizarnosti a manipulace, kterých se Zeman a jeho suita dopouštěli. Teď se mi ale zdá, že některým z nás jejich hulvátský přístup imponoval a byl nějakým humorným způsobem sympatický. Budu muset zapřemýšlet, co budu se svými stránkami dělat dál, protože dělat srandu jen pro srandu mě nebaví. Budu rád za vaše tipy.

Na závěr chci ještě poděkovat za podporu, kterou jsem od vás dostal za poslední dny formou lajků, komentářů a sdílení. Jen za poslední týden jich bylo na této stránce více než sto tisíc. I když to nedopadlo tak, jak jsem si přál, bylo to velkolepé a byl to pro mě zážitek.

Zvládněme výzvy, které přijdou, a poučme se.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?