Formuje se koalice na obranu Babiše před policií. Poslanci ANO vyšetřovali vyšetřovatele

Obviněný premiér Andrej Babiš má šanci, že unikne spravedlnosti. Jednání mandátového a imunitního výboru, který se zabýval vydáním poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, měl krajně nedůstojný a podle zástupců demokratických stran až nesnesitelný průběh.

V mandátovém a imunitním výboru, který má 19 členů, zasedá osm zástupců Babišova hnutí ANO. Tito poslanci protáhli jednání výboru na celých pět hodin a grilovali policejního vyšetřovatele útočnými otázkami, jejichž smyslem bylo dokázat, že kauza Čapí hnízdo je vytvořená na základě politické objednávky. Zveřejněné výsledky zprávy evropského úřadu pro boj s podvody OLAF je v jejich poslušnosti vůči předsedovi hnutí Babišovi nijak nezviklaly. Poslanec Marek Výborný za KDU-ČSL popsal tuto část jednání výboru pod taktovkou hnutí ANO jako vyšetřování vyšetřovatele.

Zástupci demokratických stran na základě průběhu jednání došli k závěru, že se v mandátovém a imunitním výboru tvoří koalice extremistů s hnutím ANO, kteří inklinují k návrhu na nevydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.

Na tuto tendenci upozornil jednak zástupce Pirátů Jakub Michálek a poslanec za Starosty a nezávislé Petr Gazdík. Michálek sdělil novinářům: „Zdá se, že se zde formuje koalice proti vydání Babiše a Faltýnka,“ – a jedná se o koalici již známou – ANO, SPD a KSČM.

Jednání mělo tak vypjatý charakter, že poslankyně za ODS Miroslava Němcová jednání opustila s bouchnutím dveří.

„Nedivím se paní Němcové, že z jednání odešla,“ uvedl v rozhovoru pro ČT místopředseda výboru Petr Gazdík. Podle něj bylo chování některých poslanců nedůstojné. Petr Gazdík rovněž potvrdil, že obranu Andreje Babiše před spravedlností lze očekávat od poslanců ANO, SPD a KSČM.

Není zde článek celý?