Ironie dějin: Trumpův pradědeček byl imigrant utíkající před klimatickými změnami

Jak se člověk podívá v historii svého rodu dostatečně daleko, může odhalit věci, které se mu nelíbí. Tak se to stalo jistému antisemitovi v Maďarsku, který odhalil, že má židovské předky. A snadno se to stane zvláště v Americe, kde je „každý odněkud“.

Jednu takovou zajímavost uvádí web Focus.de, který připomíná, jak se na světě ocitl Donald Trump bojující proti imigraci a nefandící bádání o klimatických změnách.

Špatné počasí, špatné sklizně, rostoucí ceny pšenice, to byl řetězec okolností, které přispěly k masové emigraci v 19. století. Mezi lidmi, kteří hledali svou budoucnost v Americe, byl i dědeček amerického prezidenta Donalda Trumpa Friedrich Trump.

Dnes, jak uvádí Focus, každý rok 25 milionů lidí utíká kvůli klimatu. Tím bylo kdysi postiženo také Německo. Zima a hlad ohrožovaly lidi na životě. Proto se řada Němců vydala na cestu za lepším životem do Ameriky.

Tento uprchlický tok s sebou přinesl také řadu známých zakladatelů nejúspěšnějších amerických společností. Löb Strauss, který se v roce 1848 přestěhoval do Ameriky se svou zbídačelou rodinou, vynalezl džíny Levi Strauss. Nebo tu byl řezbářův syn Johann Jakob Astor, který se stal prvním americkým milionářem. A tak tomu bylo také s předky Donalda Trumpa.

„Migrace v 19. století byla složitým procesem, který byl ovlivněn řadou faktorů,“ shrnuje profesor geografie z Freiburgu Rüdiger Glaser. „Nedostatek ekonomických vyhlídek, sociální tlaky, růst populace, náboženské a politické perzekuce, války a propagace emigrace byly pro lidi výzvou opustit své domovy. Nicméně vidíme jasně, že klima bylo klíčovým faktorem.“

Vedle Friedricha Trumpa takto přišel také jistý Johann Heinrich Heinz. Ten emigroval do Pittsburghu v roce 1840 a postavil tam malou cihelnu. Jeho syn Henry John vyvinul 1876 z rajčatové pasty, octa a koření na základě čínských kořeněných omáček novou omáčku, kterou nazval „kečup“. Podobně lékárník Karl Pfizer, který přišel z Ludwigsburgu. V roce 1848 se vydal na cestu do Spojených států. V New Yorku založil chemickou společnost a ta se později stala známou globální společností. Existence těchto a dalších společností proto byla aspoň zčásti způsobena extrémním počasím v 19. století, neboť jejich zakladatelé byli klimatickými uprchlíky.

„Nakonec Kanada a USA těžily z masové migrace 19. století,“ říká profesor Glaser. „Ale dnes se zdá, že Amerika zapomněla, že je národ přistěhovalců.“

A jak to bylo s tím Trumpovým dědečkem? Frederick Trump (narozený jako Friedrich Trump), žil v letech 1869 až 1918. Narodil se v Kallstadtu v Bavorsku. Do Ameriky odešel v šestnácti letech a pracoval jako holič. O několik let později v roce 1891 se přestěhoval na severozápad. Bohatství získal zakládáním restaurací a penzionů v Seattlu a hornických městech na severu v době zlaté horečky. Později se vrátil do Německa a oženil se. Úřady ovšem zjistily, že se emigrací vyhnul vojenské službě a zbavily ho občanství, tak se zase vrátil do Spojených států.

Vida, Trumpův dědeček byl vlastně dvojnásobný imigrant. Takové věci se na světě stávají.

Není zde článek celý?