Léta starý případ radikálního „imáma“ vytažen tři dny před prezidentskými volbami

Včera MF Dnes na své titulní straně zveřejnila „šokující“ informaci o obvinění z terorismu bývalého „imáma“ (podle některých muslimů byl imámem jen samozvaným), který se nějakou dobu pohyboval v ČR a dalších dvou jemu blízkých osob.

„Formou výcviku úspěšně absolvoval několikatýdenní kurzy, ve kterých se naučil zacházet se zbraněmi, bombami i taktiku boje s tím, že byl následně vybrán, aby připravoval a cvičil ‚bratry‘ k boji a páchání teroristických útoků,“ píší policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v obvinění pro MF Dnes. Obvinění však jsou už delší dobu mimo ČR. „Fakta jsou taková, že všichni obvinění jsou už půl roku či více mimo území České republiky a že sám akt obvinění, k nemuž dochází právě teď a právě teď se mění v palcové titulky, není založen na žádné aktuální události, která by se ve věci samé stala, ale na pouhém úředním úkonu vzneseného obvinění,“ vysvětluje Vít Janeček z D1filmu. To samé potvrzuje pražský advokát Adam Kopecký: „Jsou stíháni jako uprchlí. Já se s nimi asi těžko spojím, když ani policie přesně neví, kde se nyní nacházejí.“

O radikálnosti tohoto samozvaného imáma se obecně vědělo a česká muslimská komunita s ním nechtěla mít nic společného. „Už před čtyřmi, třemi lety začaly prosakovat zprávy o jeho přísném výkladu islámu. Informace, že se o něj zajímají tajné služby, se zdají být poněkud nadbytečné: ty mají přehled o dění ve zdejší islámské komunitě nejen prostřednictvím svých kontaktů, ale i díky obyčejné, vcelku otevřené komunikaci s jejími členy.

  V posledních letech, či spíše měsících jednal Samer už jen sám za sebe. V renomovaných médiích i na soukromých videích vystupoval jako bývalý imám a před kamerou občas imitoval gesta zahraničních islámských duchovních, což vypadá komicky. Předloni skrze mobilní aplikaci WhatsApp oslovil uzavřenou skupinu muslimů a vyzval ji k tomu, aby se neúčastnila happeningu proti terorismu, kterou společně pořádali muslimové s křesťany,“ píše Pavel Novotný pro Info.cz.

Podle české muslimky Romany Červenkové se rada muslimské obce s Shehadehem rozloučila právě kvůli jeho kontroverzním výrokům. „Vzhledem k jeho výrokům a tomu, jak špatný obraz nám dělal, se s ním vedení rozešlo. Neměl příslušné vzdělání a akreditaci. Oficiálním imámem nikdy nebyl, byl pouze imámem samozvaným. Protože obci nedokázal předložit certifikát, který by mu měl umožnit jeho funkci vykonávat, mešita od něj dala ruce pryč,“ vysvětlilaČervenková pro iDNES.cz s tím, že poté Shehadeh působil krátce v Bratislavě, odkud byl také odejit.

„Novinové titulky tři dny před druhým kolem sugerují, že islámský terorismus je už teď v Praze a všichni víme, že ze dvou kandidátů je jen jeden, který z této věci činí téma,“ myslí si Vít Janeček.

Vyšlo na webu Manpilulátoři.cz.

Revue Forum Banner

Není zde článek celý?