Média oznámila, jak „ve vzduchu zmizel“ ukrajinský vojenský poplatek

Prostředky přicházející do ukrajinského rozpočtu díky vojenskému poplatku z mezd občanů se ne vždy vynakládají účelově a prostě „mizí ve vzduchu“, oznámil portál Vesti.

Není možné vystopovat, kam tyto prostředky unikají. Někteří ukrajinští poslanci přicházeli se zákonodárnými iniciativami, které by umožnily regulaci prostředků z vojenského poplatku, patřičné návrhy zákonů však nebyly schváleny.

Podle informace portálu od léta roku 2014, kdy byl přijat vojenský poplatek, bylo z mezd ukrajinských občanů na potřeby ukrajinské armády převedeno 37,9 miliardy hřiven (27 miliard korun). Autoři článku spočítali, že za prostředky získané v rámci této daňové kampaně by bylo možné nakoupit obrovské množství vojenské techniky — mj. 2,3 tisíce amerických protitankových raketových kompletů Javelin, nebo 16 stíhaček F-16 americké výroby.

„Nedá se samozřejmě zjistit, kam tyto miliardy zmizely. Ztrácejí se v rozpočtu,“ prohlásil poslanec Vytalyj Kuprij.

Řekl, že uspořádal vlastní vyšetřování a zjistil, že existuje určité schéma, jež se užívá k neúčelovému využití prostředků z vojenského poplatku.

„Zrušit vojenskou daň nikdo přirozeně nehodlá, je to velmi pohodlné — nikdo se nikdy ani nedozví, na co byly utraceny peníze vybrané pod záminkou těžké situace v zemi,“ poznamenal poslanec.

Na ukrajinském ministerstvu obrany odmítli vysvětlit, jak se vynakládají prostředky z vojenského poplatku, píšou Vesti.


Není zde článek celý?