Miloš Zeman si ubližuje. Měl by si užít zasloužený odpočinek, říká Jan Pirk

Ke změně na Pražském hradě se vyjádřil i uznávaný kardiochirurg Jan Pirk. Podle něj je funkce prezidenta pro nemocného člověka velice náročná, a proto by se měl Miloš Zeman zamyslet nad její obhajobou. Pirk také vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi, který je podle populárního lékaře opakem současné hlavy státu a nesnaží se vyvolávat rozpory a nepolarizoval by společnost.

Pirk má o obsazení funkce prezidenta republiky zcela jasno. „Pro nemocného člověka je velice náročná. Miloš Zeman si tím určitě velice ubližuje,“ řekl lékař v rozhovoru pro Parlamentní listy. „Myslím, že by si měl užít zasloužený odpočinek a že by měl mít čas napsat paměti, protože je pamětník všeho, co se tady za posledních třicet let událo. A na tom není nic špatného, to je lékařská rada,“ dodal.

I z tohoto důvodu si Pirk přeje, aby na Hradě usedl Jiří Drahoš, u nějž je přesvědčen, že by roli hlavy státu vykonával dobře. „Pana Drahoše znám z akademické obce,“ vysvětlil renomovaný lékař. „Řekl bych, že je opakem současného pana prezidenta, snaží se nevyvolávat rozpory, všechno vyřešit smírem, nepolarizovat společnost, což mu možná dalo nálepku, že je bezvýrazný, ale on má prostě jiné chování než Miloš Zeman,“ myslí si Jan Pirk.

Nelíbí se mu však, jakými způsoby se nyní snaží Drahoše očerňovat někteří kritici. „Už jsem dokonce na internetu viděl tvrzení, že pan profesor Drahoš byl estébák a kdo byl jeho řídící důstojník a podobné nesmysly. Je strašné, že už se objevují takové pomluvy. Je to součást toho politického boje. Ale věděl jsem, že to takhle bude, to mně bylo jasné,“ říká Pirk, který byl v týmu Karla Schwarzenberga při minulé prezidentské volbě.

„Dva dny před volbami se na pana Schwarzenberga vytáhla lež, že jeho otec byl nacista. To je strašné svinstvo, to je jeden z důvodů, proč se odmítám do politiky vracet,“ vysvělil PL kardiochirurg.

Není zde článek celý?