Minulost současného premiéra mě stále děsí, řekl Farský poslancům

Diskuse v poslanecké sněmovně o důvěře vládě nabídla několik velmi důležitých projevů. Mezi nimi byl i ten Jana Farského. Předseda poslaneckého klubu STAN upozornil například na podivnou změnu názoru Miloše Zemana na Andreje Babiše, premiérovy podnikatelské aktivity nebo nebezpečí zneužití politické moci k zametení kauzy Čapí hnízdo.

Farský ve svém příspěvku nejprve zareagoval na vystoupení Miloše Zemana, který přišel do sněmovny vyjádřit podporu Babišově vládě. Vzpomněl na slova prezidenta, který v roce 2011 označil současného premiéra za nevěrohodnou osobu. „Nevím, co pana prezidenta vedlo ke změně názoru, ale mne minulost současného premiéra stále straší. Nejde jen o jeho podnikatelské aktivity, ale např. i o vedení ve svazcích StB,“ připomněl volební lídr STAN poslancům, že spolupráce Babiše s minulým režimem byla intenzivní.

Současně upozornil na situaci, do které se předseda hnutí ANO dostal díky Čapímu hnízdu a kterou musí nějak vyřešit. „Jen si představte, že vám a vaší rodině hrozí až deset let vězení za to, co jste udělali v podstatě vy. A najednou získáte téměř výlučnou výkonnou moc ve státě, máte v moci policii, státní zástupce,“ řekl Farský členům sněmovny.

„Budete v tu chvíli řešit digitalizaci státu, důchodovou reformu, výstavbu silnic? Asi ne. Opravdu vás ani nenapadne se starat o to, aby vaši blízcí nestrávili příštích deset let ve vězení? A samozřejmě tomu budete říkat křivda, kampaň, účelovka, manipulace, jde po mně mafie,“ zeptal se svých kolegů předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých. „Mimochodem, 90 % odsouzených je přesvědčeno o své nevině a o tom, že soudy něco zmanipulovaly,“ dodal.

Farský je přesvědčen, že se jedná o velký střet zájmů. „Je nutné počítat s tím, že člověk v takové situaci využije, až zneužije své postavení. Kdo by nechal zavřít do vězení své nejbližší a sám skrytý za imunitu by spravoval stát a nezasahoval do práce policistů, státních zástupců, soudů? Já nevěřím, že Andrej Babiš je tak bezcitným člověkem. Nezlobte se, ale já mu zkrátka nevěřím,“ zdůvodnil Farský svoje rozhodnutí, proč nepodpoří Babišovu vládu při hlasování o důvěře kabinetu.

Není zde článek celý?