„Peníze za práci“: Německo zaplatilo loni 230 miliónů eur, aby udrželo syrské uprchlíky na Středním východě

Německo zaplatilo v roce 2017 230 miliónů eur na vytvoření 20 000 pracovních míst pro syrské uprchlíky uvízlé v zemích jako je Jordánsko nebo Turecko. Opatření má dát lidem prostředky na život, ale také jim zabránit, aby jezdili do Evropy.

Za pomocí financování německou vládou a některými nevládními organizacemi, tisíce syrských obyvatel nyní pracují za nízké mzdy při likvidaci odpadu nebo čistění ulic v hostitelských zemích, jako je Jordánsko, Libanon a Turecko, informoval deník Die Welt.     

V loňském roce Německo podporovalo vytvoření téměř 20 000 nových pracovních míst pro syrské uprchlíky na Středním východě, řekl deníku ministr pro rozvoj Gerd Mueller. Podle ministra by cílené financování uprchlíků v hostitelských zemích – nazývané iniciativa pro zaměstnanost na Středním východě – mohlo zabránit jednotlivcům a celým rodinám se pokoušet dostat do Evropy.

V prosinci zaznamenala Mezinárodní organizace pro migraci (ION) 170,249 migrantů a uprchlíků, kteří cestovali do Evropy po moři. Přibližně 70% z nich přistálo v Itálii, zbytek se rozdělil mezi Řecko, Kypr a Španělsko. Agentura uvedla, že tento údaj je mnohem menší ve srovnání s 359,160 zaznamenanými případy v předešlém roce.

„Nikdo nemá rád žít trvale z charity,“ řekl Mueller a dodal, že uprchlíci chtějí žít „sebeurčující život“ a „nevybrali si svůj osud“.

V této fázi je v jordánském zařízení na likvidaci a kompostování zaměstnáno 13 000 uprchlíků nebo „hotovostních pracovníků“. V Libanonu bylo najato 6 000 Syřanů na renovaci bytů a čistění ulic, zatímco v Sýrii bylo vyplaceno 25 000 lidí, aby pomohli vyčistit sutiny ve vesnicích a městech spustošených válkou.

V závislosti na druhu činnosti je pracovníkům vypláceno od 20 do 31 eur za den. Práce stojí federální rozpočet 230 miliónů eur, přičemž v tomto roce bude k dispozici 180 miliónů eur, podle ministra.

Berlín vynaložil podobné úsilí na zastavení toku migrantů, kteří pokračují v příjezdech do Německa. Začátkem prosince loňského roku ministerstvo vnitra uvedlo, že nabízí odmítnutým žadatelům  o azyl peníze, aby se vrátili do své země, odkud se přestěhovali.

Rodiny uprchlíků mají nárok na částku až 3 000 eur a pro jednotlivce se částka pohybuje až do výše 1 000 eur.

Zaměstnanost migrantů je v Německu problém od začátku migrační krize v roce 2015. Vládní institut pro výzkum práce (IAB) v prosinci zjistil, že více než 400 000 uprchlíků je v Německu bez práce, zatímco méně než 10 procent je zaměstnáno. Naděje mnoha uprchlíků, že dostanou dobře placené zaměstnání, jsou „iluze“, varoval šéf IAB.

(RT/ svobodnenoviny.eu Foto: Muhammad Hamed / Reuters)

Není zde článek celý?