Pomůže přežít palbu, nepřítele najde, zaměří a zničí. Ratnik-3 zajistí převahu na bojišti

Zatímco se v ruských ozbrojených silách už stal samozřejmostí moderní bojový komplet jednotlivce Ratnik, tamní vývojáři pracují na třetí generaci výstroje „vojáka budoucnosti“.

Přípravné práce na kompletu bojové výstroje vojáka budoucnosti Ratnik-3  byly završeny před koncem loňského roku. Dvaadvacátého prosince to prohlásil velitel pozemního vojska generálplukovník Oleg Saljukov.

„Jednotky vybavené bojovým kompletem třetí generace se budou vyznačovat naprostou soběstačností, autonomností a nezávislostí při plnění nejrůznějších bojových úkolů v nejrůznějších podmínkách,“ uvedl.
Ruský bojový komplet jednotlivce bude podle ruských zdrojů svými vlastnostmi a možnostmi překonávat obdobné komplety používané jinými státy včetně armády USA, a to jak svojí nízkou hmotností, tak i účinnosti individuální ochrany před střelami a střepinami protivníka.
Další předností Ratnika-3 bude schopnost systému zachytit a rozpoznat nepřítele optoelektronickými prostředky na větší vzdálenost a vést proti němu účinnou palbu.
Saljukov rovněž uvedl, že „součástí tohoto perspektivního kompletu bojové výstroje jednotlivce budou i mini a mikrorobotické systémy a také malý dálkově řízený dron, sloužící k lepší informovanosti motostřeleckých jednotek o situaci na bojišti“.
K posílení fyzických schopností vojáka bude součástí kompletu Ratnik 3 pravděpodobně i takzvaný exoskelet“ („vnější kostra“, tj. v podstatě hydraulický rám ovládaný člověkem pomocí elektroniky a sloužící ke zvýšení jeho fyzické síly v zapojeném obvodu; pozn. překl.).

V rámci pozemního vojska bude otestován speciální modul zaznamenávající stav základních životních funkcí člověka. K online přenosu informací o celkovém stavu a bojeschopnosti vojáka bylo vyvinuto a již prochází testy elektronické zařízení, které se také stane součástí bojového kompletu jednotlivce Ratnik třetí generace.
Přístroj může pracovat jak autonomně (pro potřebu vojáka), tak i jako součást systému velení. Umožňuje v reálném čase registrovat a vyhodnocovat stav fyziologických funkcí organismu: srdeční a tepovou frekvenci, činnost srdce pomocí elektrokardiografu, tlak krve nebo i rychlost dýchání.
Ratnik je ruský individuální bojový komplet nazývaný také „komplet vojáka budoucnosti“. Je součástí celkového projektu navýšení individuálních schopností vojáka v boji díky využití nejnovějších vědeckých objevů a poznatků v oblasti navigace, systémů pro vidění v noci, sledování fyzického a psychického stavu vojáka nebo využití nových materiálů při výrobě jeho oděvu a balistické ochrany.
Celý komplet jako systém tak představuje ucelený soubor prostředků ochrany, spojení, výzbroje i munice. Charakteristickým rysem Ratniku je jeho modulové uspořádání, které umožňuje jeho optimální použití v nejrůznějších podmínkách a kterékoli denní době.
mbi, Eurasia24.cz
Zdroj: nevskii-bastion.ru
Foto: YouTube.com

loading…

Není zde článek celý?